Vědecký projekt nazvaný AlpArray bude dva roky měřit i ty nejmenší otřesy v oblasti zahrnující i velkou část České republiky, Slovenska a Maďarska. Senzory jsou rozmístěné v Alpách, na francouzské Korsice a na severu sahají až po německý Stuttgart.
Ve sledované oblasti žije kolem 115 milionů lidí. Cílem projektu je získat informace o Alpském pohoří a také o tektonické aktivitě. V oblasti každý rok zaznamenají vědci na tisíc malých otřesů. .
Vědci rozmístili na 600 senzorů v různých nadmořských výškách a v různorodých prostředích. Informace tak budou vědcům přicházet z vrcholků hor, ze dna Středozemního moře, z pastvin i zemědělských usedlostí.
Nejhlouběji položený senzor se nachází 2771 metrů pod hladinou moře. A ten nejvýše umístěný je něco málo přes 3000 metrů nad mořem. Měření je založeno na principu ultrazvuku. Senzory zachytí seizmický otřes a odešlou ho vědcům.
Ti porovnají data z několika měřicích stanic, a tak určí pozice i složení jednotlivých vrstev.Vyhodnocení dat by mělo přinést nové poznatky o složení vrstev v hloubkách přes 100 kilometrů (litosféra). Hluboko pod zemským povrchem se nalézá i prastaré mořské dno, jehož stáří je odhadováno na několik desítek milionů let.
Experiment koordinují švýcarské univerzity v Curychu a Lausanne. Do projektu je zapojeno i 36 institucí z 11 evropských zemí. O výzkumu informovali vědci v aktuálním čísle časopisu Surveys in Geophysics, který se věnuje vědeckým poznatkům z oblasti geofyzikálních jevů. .