Po setmění hlavu vzhůru.

Hvězdy netvoří ve skutečnosti žádnou soustavu. Souhvězdí jsou seskupení hvězd, jak je vidíme ze Země doplněné velkou dávkou imaginace.  Jednotlivé hvězdy jsou od sebe velmi vzdálené a pohybují se různými směry a rychlostmi. Podoba souhvězdí se tak postupně mění. Během druhohor bychom některá současná nenalezli.

V roce 1930 Mezinárodní astronomická unie oficiálně ustanovila 88 souhvězdí. Od té doby jsou ohraničené a přesně definované nebeskými rovnoběžkami a poledníky. Mezinárodní platnost mají i jejich latinské názvy. Pokud patříte k těm, kteří se v souhvězdích vyznají, poslouží vám dobře k rychlé orientaci nebo třeba určení ročního období. Nemusí vás trápit, že ve skutečnosti jde o různě se pohybující osamělce s nejistou délkou života. I během roku se noční obloha proměňuje, ale s jistou pravidelností. Naši předci na základě pohybu planet a změn souhvězdí vytvořili návody pro život, a to nejen v mytologické rovině. Periodické úkazy na obloze přinášely řád také v praktické rovině. Díky hvězdnému kalendáři bylo například možné odvodit vhodnou dobu pro zahájení setby.

Věda nebo náboženství?

První pojmenovávání souhvězdí probíhalo již v dávné historii. Například souhvězdí Orionu bylo nalezeno na kosti z doby kamenné. A tři hlavní pyramidy v Gíze jsou umístěné podle postavení hvězd Orionova pásu. V proudu času byla souhvězdí podkladem či dokladem pro mytologická vyprávění, víru a zkušenosti dané kultury. Různá pojmenování a báje, která se k jednotlivým souhvězdím pojila, přetrvala až do počátku 20. století. Astronomie je tak pravděpodobně první vědou, která vznikla. Po několik tisíc let byla její královnou, následovaná matematikou a dalšími.

Opora ve hvězdách

Ve staré Mezopotámii sloužila souhvězdí k určování času a reprezentovala božstva. Kolem roku 7000 př. n. l. se na tomto území nacházela kultura Elam, která pravděpodobně položila základy hvězdářství. Sumerové žijící o 3000 let později vynalezli písmo a poprvé se zaobírali pohyby Měsíce a Venuše a viditelností hvězd. Přímé doklady z té doby jsou však minimální. O jejich „výzkumech“ se dozvídáme zprostředkovaně od kultur, které následovaly.  Na své předky navázali Babyloňané, kteří se stali vyhlášenými hvězdopravci. Hvězdy rozdělily do katalogu, kdy každému měsíci přisoudili tři hlavní hvězdy tzv. systém 36 hvězd. Zapisovali je na hliněné tabulky, které se dochovaly a jsou součástí sbírek muzeí. Buď se jednalo o katalogy nebo kruhové zápisy (tzv. astroláby). Nejstarší dochovaná tabulka pochází z roku 1100 př. n. l. a nachází se v německém muzeu v Berlíně.

Souhvězdí zvěrokruhu

Slunce na tyto souhvězdí „ukazuje“ během svého ročního putování po pomyslné dráze (ekliptice), která se během času mění. Astrologické rozdělení provedli kolem roku 1000 př. n. l. babyloňané. Už dříve měli kalendář rozdělený na dvanáct měsíců a ke každému období přiřadili jedno ze souhvězdí zvěrokruhu (zvířetník, zodiak) – Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář a Ryby. Vědci ale upozorňují na to, že jde o velké zjednodušení. Slunce procházelo souhvězdím po různě dlouhou dobu již tenkrát. Dnes navíc v důsledku posunů zemské osy (precesím) neplatí ani tehdejší rozdělení Babyloňanů. V roce 2016 vědci z NASA přepočítali dnešní odlišné rozložení a upozornili na zapomenuté 13. znamení zvěrokruhu – Hadonoše. Ten se nachází mezi Štírem a Střelcem.

Řecké mýty

Na poznatky Babyloňanů navázali Řekové. Popsali především severní nebeskou klenbu. Jejich pojmenování vychází z jejich mytologie a božstev. Nejvýznamnější dílo, které hrálo prim na evropském kontinentu až do novověku, pocházelo od astronoma Klaudiose Ptolemaia (cca 85 –  165), který popsal více než 1000 hvězd a sestavil seznam 48 souhvězdí. Spis Velká skladba astronomie (Megalé syntaxis tés astronomás) známější jako Almagest. Mnohá jím uvedená souhvězdí se používají dodnes například Jižní koruna, Oltář a Vlasy Bereniky.

Veď mě dál, hvězdo má

V souhvězdí Malého vozu se nachází výrazná hvězda Polárka a právě díky ní se orientovali mořeplavci (od nich ji převzali letci). Protože když se vydávali na širé moře, kde nezahlédli ani ptáky ani vzdálenou pevninu, zbyli jim jen hvězdy nad hlavou. K tzv. astronavigaci se používal sextant, který měří úhlovou vzdálenost. Velkou roli zde ovšem hraje zkušenost toho, kdo měří a správné nastavení přístroje. Díky mořeplaveckým výpravám docházelo k pojmenovávání souhvězdí na jižní polokouli, která jsou pro nás v podstatě neviditelná. Pieter Dirckszoon Keyser a Frederick de Houtman byli holandští mořeplavci, kteří navrhli 12 nových souhvězdí na jižní obloze. V letech 1595–1597 cestovali do Indie a společně při tom astrologicky bádali. Frederick de Houtman kromě toho, že byl milovníkem astrologie, byl také dobrodruh.  Dokonce se později dostal v Sumatře do vězení a čas v něm strávený využil ke studování astrologie a jazyků.

Řecká písmena a německý řád

Od holandských mořeplavců převzal 12 jižních souhvězdí německý astronom a právník Johann Bayer (1572 – 1625). Zanesl je do svého významného atlasu Uranometria z roku 1603. Jednalo se o vůbec první atlas hvězdné oblohy skládající se ze severní i jižní polokoule. Také zavedl označení hvězd řeckými písmeny, které se dodnes používá.

Optická komplikace                                                                             

Pozorování hvězd a jejich pohyb komplikuje jev zvaný paralaxa. Pokud si před obličej dáme vztyčený prst a budeme si střídavě zakrývat levé a pravé oko, bude se nám zdát, že prst se posouvá. S tímto astronomové ve svých výpočtech musejí počítat.

Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce

Související články

Jak pokračuje válka s mloky?

Jak pokračuje válka s mloky?

Velemlok čínský (Andrias davidianus) fascinující obojživelník ze svého...
Měli by odborníci informovat veřejnost o výskytu ohrožených druhů?

Měli by odborníci informovat...

To zůstává otázkou. Bohužel podobné zprávy nečtou pouze vědci, ale ve velkém také...
V Praze je do soboty k vidění telegram z Titaniku

V Praze je do soboty k vidění...

Připomenou 100. výročí vzniku Československé republiky neopomněli ani...
Ďáblova bible: Z východních Čech až do země tří korunek

Ďáblova bible: Z východních Čech až...

Necelých 12 kilometrů od Chrudimi leží třítisícové městečko Chrast. Jedna z jeho...
Keltský vodovod objeven u Vysokého Mýta

Keltský vodovod objeven u...

Olomouckým archeologům se podařilo u Vysokého Mýta odkrýt nejen keltské...
Ohněm proti rozsáhlým požárům

Ohněm proti rozsáhlým požárům

Globální klimatické změny způsobují, že dlouhá suchá období nejsou ničím...
Podaří se zachránit drobnou krásku?

Podaří se zachránit drobnou krásku?

Kdyby vyhynula, dost možná by si toho nikdo nevšiml. Ale naštěstí jsou v...
Rozervaná těla hvězd odhalují původ radioaktivních molekul

Rozervaná těla hvězd odhalují...

Pozorování radioteleskopem ALMA pomohla objevit radioaktivní izotop...
8 zástupců říše medvědů

8 zástupců říše medvědů

„Brum, brum, brum, o čem se zdá medvědům,“ zpívá v jedné písničce...
Prodlužuje řasa chlorella život včelám?

Prodlužuje řasa chlorella život...

Biologické centrum Akademie věd ČR v Českých Budějovicích v současnosti podrobně...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Amazonky prý skutečně existovaly! Víte, jak vypadaly?   

Amazonky prý skutečně existovaly!...

Ve starověkých pověstech byly Amazonky divoké válečnice z východu, ke...
Pád Papežského státu: Piovi IX. zlomil vaz únos dítěte

Pád Papežského státu: Piovi IX....

Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v...
VIDEO: Filmy, ve kterých měli mít herci reálný pohlavní styk

VIDEO: Filmy, ve kterých měli mít...

V mnoha filmech jsou milostné scény, je nám ovšem jasné, že...
Pozor! Pacienti s rakovinou plic přicházejí pozdě

Pozor! Pacienti s rakovinou plic...

Na rakovinu plic ročně v Česku zemře 5 400 lidí. Patří jí tak smutné prvenství...
Vznikl foxtrot kvůli nedostatku šikovných tanečnic?

Vznikl foxtrot kvůli nedostatku...

V americkém městě Boston všichni kolem roku 1870 nadšeně tančí jakousi zpomalenou...
Co dělá s naším mozkem milování?

Co dělá s naším mozkem milování?

Uklidňuje, působí proti depresi, proti bolestem a nemocem. Příznivě...
Unikátní nahrávka zachycuje motýly pijící želví slzy!

Unikátní nahrávka zachycuje motýly...

Znáte přísloví plakat jako želva? Nezmiňujeme ho proto, že bychom se...
Malíř Antonín Slavíček učil i slavného archeologa!

Malíř Antonín Slavíček učil i...

Prezident Československé republiky T. G. Masaryk opatrně odkládá pero. 25....
VIDEO: Když chybí parťák na fotbálek

VIDEO: Když chybí parťák na...

Stolní fotbal nebo též foosball je velmi oblíbenou hrou....
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.