Do Dvora Králové dorazily z německé Zoo Neuwied na podzim loňského roku dvě lvice, zástupkyně v přírodě vyhynulého lva berberského. V safari se budou pohybovat společně se samcem stejného druhu jménem Bart.
Jeho bratr Napoleon, který s Bartem v Safari Parku žije, zatím nerespektuje přítomnost nových lvích sester. V prostoru safari se tak bude s nově vzniklou skupinkou lvů střídat..
Foto: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové
„Po příjezdu lvic bylo důležité, aby si nejprve zvykly na nové prostředí. Teprve poté jsme mohli přistoupit ke spojení s oběma samci lvů berberských,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart.
V sobotu 28. dubna zahajují v zoo Dvůr Králové hlavní sezonu a s ní i provoz Afrického a Lvího safari. Novinkou budou dvě mladé lvice berberské. „Khalila i Tessy jsou velmi mladé a z původního domova nebyly připravené na provoz safari.
Na jaře 2017 jsme tam proto často podnikali zkušební jízdy osobními vozidly i Afrika trucky, aby si navykly na různé situace, které mohou nastat. Ruch kolem sebe vnímají velmi dobře,“ říká Gabriela Linhart.
„Obě sestry jsou navíc velmi aktivní a hravé, nuda návštěvníky rozhodně nečeká,“ dodává s úsměvem. Po skončení hlavní sezony a uzavření safari pro návštěvníky budou pokračovat pokusy o připojení samce Napoleona ke skupině a vytvoření čtyřčlenné smečky.
Do budoucna by Safari Park Dvůr Králové chtěl tyto vzácné šelmy odchovávat, vzhledem k věku samic však není pravděpodobné, že by mohly zabřeznout už v letošním roce.
Foto: Sestry Khalila a Tessy – Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové
Lvi berberští (Panthera leo leo) jsou v přírodě vyhynulým poddruhem lvů. V minulosti se vyskytovali v severní Africe ve státech Maroko, Alžírsko a Tunisko. Zde obývali především lesnaté kopce a hory v pohoří Atlas a mediteránní pobřeží.
Od ostatních lvích poddruhů byli v minulosti geograficky separováni pouštěmi.V současné době je mohou lidé obdivovat pouze v zajetí. Pro svou hustou hřívu a majestátní vzhled byli totiž lidmi hojně loveni.
Svou roli sehrálo i odlesňování a rozšiřování lidských sídel, které lvům berberským (= atlaským) ubíralo na přirozeném prostředí. V souboji o prostor vyhráli v tomto případě lidé. Poslední lev byl v přírodě zastřelen v Maroku v roce 1942. Malé populace však pravděpodobně ještě několik let přežívaly v odlehlých oblastech Maroka a Alžírska (1958-1962).