Domů     .Top
První narozeniny jediného studentského FabLabu v Česku

Rám jízdního kola, velkorozměrné tiskárny pro 3D tisk, ale také akvárium pro mravence nebo stolní hra, u níž hráči střílí na políčka hracího pole miniaturním katapultem – i to jsou prototypy, které v prvním roce fungování strojLABu vytvořili studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Svoje prototypy představili v pátek 6. 4. na univerzitním festivalu 3D tisku FabFest..

Foto: Igor Šefr

Jedná se o jediný univerzitní FabLab (z anglického Fabrication Laboratory – dílna určená jednotlivcům i skupinám k výrobě produktů, projektů a uměleckých děl. Bývají vybaveny řadou počítačem řízených výrobních strojů, jako je laserová řezačka, CNC frézka, řezací plotter 3D tiskárna.) v České republice.

„Když jsme před rokem otevírali strojLAB, tak jsme byli sami zvědaví na to, jak jej studenti přijmou. A ukázalo se, že jim na univerzitě takové místo chybělo, že kreativních nápadů pro inovace za použití 3D tisku a digitálních technologií mají opravdu hodně.

Za první rok fungování strojLABu se do něj zaregistrovalo 130 studentů napříč VUT a věříme, že tento počet do budoucna ještě poroste. Proto jsme v rámci FabFestu slavnostně otevřeli druhou laboratoř strojLABu, aby měli studenti více prostoru pro práci,“ uvedl vedoucí Odboru reverzního inženýrství a aditivních technologií na Ústavu konstruování FSI David Paloušek.

Laboratoř je vybavená zejména 3D tiskárnami

Technicky nejnáročnějšími prototypy, které ve studentské laboratoři 3D tisku vznikly, byly 3D tiskárny, které studenti sami navrhli, sestrojili a také otestovali. Jednu z nich vytvořil student Josef Březina.

„Na vývoji prototypu velkorozměrné tiskárny jsem pracoval několik měsíců. Moje tiskárna je výjimečná v tom, že má velký využitelný prostor pro tisk, konkrétně 52 x 52 x 50 cm. Díky takto velké ploše jsem ve svojí tiskárně dokázal vytisknout i komponenty pro rám silničního kola,“ popsal talentovaný student.

Silniční kolo se tak stalo dalším zajímavým prototypem, který ve studentské laboratoři vznikl. Cílem jeho práce bylo hlavně více prozkoumat možnosti inovací při konstrukci obou zařízení.

Podnikatelské záměry – vítány

StrojLAB dává možnost využívat vybavení a stroje i těm, kteří mají zajímavý podnikatelský nápad. Ve strojLABu tak mladí inovátoři vytvořili prototypy zábavné deskové hry, kde hrací kostku nahrazují miniaturní katapulty, nebo magnetická formikária, tedy akvária pro mravence.

„V zahraničí platí, že fablaby, huby a další otevřené dílny jsou místem, kde se rodí zajímavé projekty, které někdy proniknou i do sériové výroby. Výhodou fablabu na naší fakultě je především získání špičkových znalostí, studenti totiž konzultují svoje projekty s výzkumníky a mají možnost poznat zblízka vědeckou práci. To v jiném fablabu nenajdete,“ dodal Paloušek.

Studenti mají přístup zdarma

Registrace a využívání FabLabu je pro studenty VUT zdarma. Ve spolupráci se zkušenějšími uživateli a výzkumníky nejprve absolvují nutná školení a poté už pracují na svých projektech. Studenti si osvojí dovednosti pro práci na stolní 3D tiskárně, základy vakuového formování, obrábění a ti nejpokročilejší mohou pracovat i se špičkovým vědeckým vybavením, jakým na 3D tiskárna pro kovový tisk nebo obráběný a velkoformátový 3D tisk na robotu Kuka.

Zázemí strojLABu využívají také studentské týmy, které konstruují formuli nebo pneumobil a závodí na mezinárodních soutěžích.

FabLabNet – celoevropská síť FabLabů pomáhá šířit know-how

K otevření strojLABu a uspořádání FabFestu umožnilo zapojení FSI do evropského projektu FabLabNet, který je podpořen z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Projekt sdružuje od roku 2016 devět FabLabů po celé Evropě s cílem podpořit sdílených know-how v tomto dynamicky se rozvíjejícím oboru.

VUT v Brně je jediným zástupcem České republiky a také jedinou zapojenou univerzitou v Evropě. Další partneři jsou dílny zaměřené na high-tech kutily nebo designéry a nacházejí se v Německu, Rakousku, Itálii, Slovinsku, Chorvatsku, Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku. www.strojlab.cz.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz