Domů     .Top
Vzácní orli královští už začínají hnízdit
Martin Janda 5.4.2018

Orlům královským, klenotům mezi českými dravci, začala hnízdní sezóna. Nejméně jeden pár už sedí na vejcích a u dalších to ornitologové brzy očekávají. Loňský rok byl pro orly velmi vydařený a 10 úspěšně vyvedených mláďat je druhým nejlepším výsledkem od roku 1998, kdy v Česku orli královští zahnízdili vůbec poprvé..

Zároveň to byl ale i historicky první rok, kdy se hned dva orli královští stali oběťmi otrávených nástrah. Po travičích a jedovatých nástrahách pátrá v rámci projektu PannonEagle Life speciální jednotka České společnosti ornitologické.

Ochranáři zároveň všechna hnízda orlů královských sledují, aby ptákům zajistili klid pro hnízdění a mohli zasáhnout v případě ohrožení hnízd člověkem nebo například nepřízní počasí.

Po velmi úspěšném loňském roce, kdy ornitologové zaznamenali 11 teritoriálních párů a 10 úspěšně vyvedených mláďat, budou ochranáři s napětím sledovat, jak se bude orlům královským dařit letos. Minimálně jeden pár už sedí na snůšce a u dalších párů se dá zasednutí na vejce očekávat během jednoho až dvou týdnů.

„Většina orlích párů se vrátila na místa, kde hnízdili i v loňském roce. Ve všech případech si ale orli postavili nová hnízda – žádná dvojice neobsadila hnízdo z minulých let. Jeden pár se odstěhoval do Rakouska, ale namísto toho jsme objevili jedno hnízdo úplně nového páru.

Ten sice tvoří nedospělí ptáci, ale i u mladých orlů existuje velká naděje na úspěšné hnízdění,“ uvádí David Horal z České společnosti ornitologické. Celá populace orlů královských se v rámci České republiky nachází na Moravě.

Co se týká hnízdění, byl rok 2017 pro orly královské druhý nejlepší za celých dvacet let, kdy u nás tento dravec hnízdí. Do historie se ale loňský rok zapsal také prvním případem, kdy se tito dravci stali obětí travičů.

Právě tento klenot mezi českými dravci je přitom i vlajkovým druhem projektu PannonEagle Life, který má za cíl potírání ptačí kriminality v Panonské oblasti, tedy v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku a v Srbsku.

„V porovnání s ostatními zeměmi v Panonské oblasti je v Česku zdaleka nejmenší populace orlů královských – loni to bylo 11 párů, zatímco v Maďarsku hnízdí více než 200 párů a na sousedním Slovensku přes 50 párů.

Bohužel u otrávených orlů královských je situace opačná a Česko má zdaleka nejvyšší skóre – za loňský rok byli dva ze čtyř případů otrav zaznamenány právě u nás,“ konstatuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Právě po otrávených nástrahách a jejich obětech pátrá terénní psí jednotka České společnosti ornitologické. Jednotka se věnuje jak podezřelým nálezům, tak i preventivní činnosti v místech, kde už se trávilo.

Vedle ilegálního trávení čelí orli královští také dalším nebezpečím vyplývajícím z lidské činnosti. Jedni z nejvzácnějších hnízdících druhů dravců v České republice hynou například na sloupech elektrického vedení a velmi špatně snášejí vyrušování na hnízdištích.

„Místa, kde orli královští hnízdí, z ochranářských důvodů nezveřejňujeme, abychom předešli vyrušování orlů v pro ně velmi citlivém hnízdním období,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek. Všechna známá hnízda navíc ornitologové sledují, aby mohli ptákům ve spolupráci s vlastníky pozemků a lesníky zajistit klid a případně zasáhnout, pokud by bylo hnízdo ohroženo lidmi nebo třeba jen nepřízní počasí.

Ochranáři netrpělivě očekávají zařazení orla královského mezi zvláště chráněné druhy, které aktuálně připravuje Ministerstvo životního prostředí.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz