Domů     .Top
Mlžné komory českých studentů dobývají svět

Studenti  ČVUT Ondřej Zbytek a Ondřej Svoboda před dvěma lety spolu s Valerym Mezentsevem z VŠE vyvinuli a dodali Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) celosvětově nejvyspělejší tzv.

mlžnou komoru. Zpráva se roznesla po Evropě a během loňského roku si zařízení pořídilo i prestižní muzeum vědy CosmoCaixa v Barceloně. Zanedlouho následovala další mlžná komora, která je nyní součástí nově zrekonstruovaného infocentra Jaderné elektrárny v Dukovanech.

Od března 2018 bude další model k vidění i v Steno Museu ve městě Aarhus v Dánsku..

Ilustrační foto: Steno Museum

Mlžná komora je přístroj zobrazující běžně neviditelnou dráhu elektricky nabitých částic. Studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze v rámci společnosti Nuledo nabízejí svoje pokročilé zařízení přizpůsobené přesně na míru specifickým potřebám a požadavkům zákazníka.

Jejich mlžné komory jsou vybaveny světově unikátními interaktivními prvky, umožňujícími ovlivňovat přítomnost dopadajícího záření v reálném čase. To vše snímá speciální kamerový systém, napojený na on-line přenos, díky čemuž lze ve stejný čas porovnávat radiaci na různých místech.

Součást muzejní výstavy

V Barcelonském muzeu CosmoCaixa, které navštívilo k letošnímu roku přes deset milionů návštěvníku, tým Nuledo nainstaloval svůj nejpokročilejší model do nově připravované výstavy o mikrosvětě. Výstava bude veřejnosti přístupná počátkem tohoto roku.

Hlavní inovátor společnosti Nuledo a současně student programu Elektrotechnika, energetika a management Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Ondřej Zbytek se vyjádřil k instalaci mlžné komory do infocentra Jaderné elektrárny v Dukovanech:

„Díky našemu partnerovi, společnosti NUVIA, jsme se mohli aktivně podílet na proměně stávajícího infocentra jaderné elektrárny. Máme obrovskou radost, že po úspěších v zahraničí jsme si mohli připsat také první českou instalaci v Jaderné elektrárně Dukovany“, a dodává:.

„Pozitivní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Několik minut po prvním spuštění mlžné komory zavítali do infocentra žáci ze Základní školy Komenského z Náměště nad Oslavou. Bylo opravdu úžasné pozorovat nadšení mladých lidí pro tak exotické téma, jako je částicová a jaderná fyzika. Troufám si tvrdit, že to by bez naší mlžné komory nebylo vůbec možné.“.

Ambiciózní vize

Další zařízení společnosti Nuledo si budou moci od března 2018 prohlédnout návštěvníci Steno Musea v dánském Aarhusu. Zde bude nainstalován nově připravovaný model Compacta. O dalším směřování své firmy Ondřej Zbytek říká:

„V dnešním světě najdeme stovky tisíc start-upů zabývající se vývojem mobilních aplikací, her či virtuální reality. Nových firem s průmyslovým zaměřením nalezneme ale jen stovky a těch úspěšných je ještě méně.

Právě v tomto směru vidíme naši budoucnost. Chceme, aby jednou lidé zařadili firmu Nuledo vedle firem Siemens nebo Bosch.“.

Historie elektrotechnické fakulty

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí.

Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice.

Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz