Švýcaři, respektive krajská policie v Basileji se rozhodla místo sedmi velkých dieselových vozů investovat do elektromobilů Tesla Model X, zatímco londýnská policie pořídila vodíkové modely Toyota Mirai..
Policie v Basileji se rozhodla na základě zprávy, kterou uveřejnila automobilka Tesla. Elektromobil Tesla Model X 100D nabízí ve výsledku nižší TCO, tedy celkové náklady na vlastnictví, než podobný dieselový vůz.
A to i přesto, že pořízení Tesly vyjde dráž. Na druhou stranu úspory v oblasti servisních nákladů a nákladů na palivo by měly celkové náklady snížit. Výhodou je také dostatek vnitřního prostoru a pohon všech čtyř kol.
Basilej se tak zároveň stane vůbec prvním místem v Evropě, kde se Tesla Model X objeví jakožto policejní vůz. Podobné vozy ve službách policie ale nejsou žádnou novinkou. Například v Los Angeles, Denveru nebo v Lucembursku policisté využívají elektromobily Tesla Model S.
To ve Velké Británii na to jdou jiným směrem. Díky grantu od iniciativy Fuel Cells and Hydrogen 2 Joint Undertaking pořídila londýnská policie prozatím prvních jedenáct vozu Mirai. Vodík představuje nejbližší bezemisní alternativu pro vznětové a zážehové motory.
Výhodou je podobná doba tankování a celkový dojezd vozu. Na jedno natankování dojede do vzdálenosti až 500 kilometrů. To ale není to hlavní. Jediným vedlejším produktem při spalování je voda. A to je to, co z této technologie dělá něco navíc.
Metropolitní policie by tak ráda přispěla k naplňování strategie čistého ovzduší, která byla nastolena londýnským primátorem.
Češi si o něčem podobném mohou nechat prozatím jen zdát. Chybí zde totiž zejména infrastruktura vodíkových plnicích stanic. V zásadě se zde nachází pouze jedna neveřejná stanice pro vodíková vozidla. Do osmi let by ale podle vyjádření ministerstva dopravy mohlo v Česku vzniknout až 12 stanic.
Naopak průkopníkem v této oblasti je Německo, kde v současnosti funguje již 50 plnicích stanic.