Domů     .Top
Stephen Hawking varoval před přílivem moderních technologií
Martin Janda 14.3.2018

Svět dnes obletěla smutná zpráva o úmrtí britského fyzika Stephena Hawkinga. Hawking se do dějin vědy zapsal především svými pojednáními o vesmíru, zejména pak o černých dírách. Rozhled tohoto populárního vědce však měl i společneský dosah.

Mimo jiné varoval před překotným nástupem moderních technologií a umělé inteligence..

Asi každý už četl knihu nebo viděl film, kde hlavním tématem je boj strojů proti lidem. V současném reálném světě se něco takového zdá nepředstavitelného, ovšem podle Hawkinga k tomu klidně může dojít.

Ale pozor, nejen Stephen Hawking se tímto problémem zaobírá. Na univerzitě v Cambridge před nedávnem otevřeli ústav, který se zabývá výzkumem rizik, spojených se čtyřmi údajně největšími hrozbami pro lidstvo:

umělou inteligencí, změnami klimatu, jadernou válkou a biotechnologiemi. Středisko nese hrozivý název Centrum pro studium existenciálního rizika (CSER) a působí v něm kromě filozofů i IT specialisté či inženýři, například Jann Tallinn, jeden ze zakladatelů společnosti Skype.

Podle Hawkinga je nástup umělé inteligence již takříkajíc za dveřmi. Lidstvo tak vstoupí do zcela nepoznané sféry. „Neexistuje žádný fyzikální zákon, který by bránil částicím, aby se organizovaly ještě lépe, než to dokáže lidský mozek,“ varuje fyzik.

Stroje s nadlidskou inteligencí by svůj intelekt mohly nadále cíleně vylepšovat. V takové chvíli, jak tvrdí Hawking, by člověk ztratil kontrolu nad světem.

S tím souhlasí i profesor filozofie Huw Price, který působí na Cambridgské univerzitě: „V případě umělé inteligence může být otevřena Pandořina skříňka se všemi neodhadnutelnými důsledky.“ Například takovými, že člověk přestane být dominantním druhem. Dějiny přitom jasně ukazují, jak takové druhy dopadají…

„Umělá inteligence může ovládnout finanční trhy nebo vyvinout zbraně, o kterých v tuto chvíli nemáme ani ponětí,“ nevidí Hawking budoucnost příliš vesele. Podle něj je zásadní otázkou, zda je vůbec umělá inteligence ovladatelná.

Hawkingovy myšlenky souzní s idejemi akademiků působících na CSER. „Může nastat okamžik, kdy inteligence přestane být limitovaná biologickými faktory,““ upozorňuje Huw Price. Zatím tomu tak není, ale že se tomuto problému začínají věnovat velké vědecké kapacity, již o něčem svědčí…

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz