Vědci z Lyonské univerzity v Saint-Étienne pod vedením Nicolase Mathevona zkoumali způsob jakým komunikujeme s domácími mazlíčky. Je totiž běžné, že lidé na ně mluví jako na děti. Tomu odpovídá intonace hlasu, šišlání a zdrobněliny, které v komunikaci se psy používáme. Vědci si položili otázku, jestli na to zvířata reagují..
Podařilo se jim zjistit, že štěňata na tuto řeč reagují daleko lépe, než na běžně používanou mluvu. Dokonce se díky tomu naučí lidské řeči rozumět, tedy alespoň některým slovům stejně jako třeba děti. A pak už jim nečiní takový problém povely.
Dospělý psi oproti tomu nepreferují žádný druh řeči. Ať na ně šišláme, jak chceme je jim to jedno. Reagují stejně. Vedle významu slov reagují psi i štěňata také na intonaci hlasu.
Každá mince má dvě strany a proto se výzkumníci zaměřili také na chování lidí. Předkládali jim fotografie a videa s dospělými psy a také se štěňaty a sledovali rozdíly v jejich vyjadřování. Překvapující bylo, že lidé v podstatě mluví na psy všech věkových kategorií tak jako na děti.
Podle výzkumníků psy totiž vykazují podobné rysy jako děti a člověk tedy automaticky přizpůsobí svou řeč. Evan MacLean, evoluční antropolog z Arizonské univerzity vidí v tomto závěru důkaz pro překrývání vztahu člověk-pes a rodič-dítě. To je také důkazem jejich úspěšného soužití s člověkem.