Během vykopávek v Jeruzalémě v roce 2009 objevili archeologové pečeť, na které se objevuje jméno Izaiaše. Ten byl jedním z nejvýznamnějších proroků období Starého zákona. Připisuje se mu dokonce autorství biblické knihy Izajáš..
Podle nálezů tak není vyloučeno, že tato biblická postava skutečně žila. Podle specialistů totiž zřejmě před 2700 lety někdo otiskl pečeť s nápisem Izaiáš do měkkého kusu hlíny. Ten se postupem času vytvrzoval.
Pokud by se podařilo ověřit pravost, byl by to vůbec první archeologický důkaz o židovském prorokovi, podle kterého se jmenuje celá jedna kniha Starého zákona.
A kdo měl vůbec být Izaiáš? Podle Hebrejské bible povzbuzoval judského krále Ezechiáše, aby bojoval proti asyrskému vojsku, které v roce 701 před naším letopočtem obléhalo Jeruzalém. Izaiáš mu radil, aby ignoroval asyrské nabídky.
Jak se mu podařilo armádu porazit, ale není zcela jasné. Jedni tvrdili, že asyrskou armádu doslova zničil, druzí zase říkají, že armáda odešla až poté, co Ezechiáš zaplatil poplatek.
Specialisté objevili pečeť během výkopů v roce 2009. Zhruba tři metry od pečeti Izachiáše našli také pečeť krále Ezechiáše, což nemusí být náhoda a může svědčit o pravosti. Odborníci si prozatím nejsou jisti, zda se skutečně jedná o proroka Izachiáše.
Je možné, že pečeť patří někomu jinému, který se jmenoval stejně. Problémem také je, že otisk pečeti je poškozen. Je tak složité určit, zda se je vše pravé. V horní části otisku je vidět spodní část „pastýřky“.
Jedná se o motiv požehnání a ochrany, který se vyskytoval v Judsku, tedy zejména v Jeruzalémě.
Kromě toho se v otisku objevuje také slovo „nvy“. Archeologové zatím netuší, co by mohlo toto slovo znamenat. Podle Mazara, pokud by slovo nvy mělo na konci hebrejské písmeno „aleph“, vzniklo by tím slovo, znamenající prorok.
Podle testů ale nebyly žádné úbytky písmena aleph zjištěny. A tak by to mohlo být osobní jméno, které odkazuje na jiného Izaiáše nebo na titul „prorok“. Jak je vidět, archeologové zatím v tomto směru nemají jasno.