Česká republika prozatím žádné krizové scénáře připravovat nemusí. Hůře jsou na to ale jiné části světa, kde pitné vody je nedostatek. I tak ale podle specialistů ubývá podzemních vod také v ČR, což může v budoucnu znamenat nemalé problémy..
Podle odborníků by měla být do roku 2025 prakticky celá polovina populace problémy s nedostatkem vody. Dokonce by se kvůli vodě mohly objevit války. Podzemních vod ale ubývá také v České republice. Navíc lesy obtížněji zadržují vodu.
Aktuálním tématem jsou také odpadní vody. Podle zdrojů OSN se až 80 procent odpadních vod, které společnosti vyprodukují, vrací zpátky do ekosystému bez úpravy. To není prozatím případem České republiky, kde existuje dostatečná a moderní infrastruktura čistíren odpadních vod.
Agronomické sucho je jedním z problémů, se kterými se setkáváme také u nás. Území ČR není ochráněno před klimatickými změnami a to v případech, kdy se střídají přívalové srážky a povodně. Po intenzivních srážkách přicházejí bleskové povodně.
Nejvíce ohroženými oblastmi jsou jižní a střední Moravy, dále region mezi Prahou, Ústím nad Labem a Žatcem. Naopak nejméně rizikovými regiony jsou horské pohraniční oblasti Šumavy, Slavkovský les, západní část Krušných hor, Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Moravskoslezské Beskydy a Javorníky.
Řešením problémů by mohla být výstavba nových přehradních nádrží, které ministerstvo životního prostředí naplánovalo ve čtyřech lokalitách. Dvě se budou nacházet ve Středočeském kraji, další nádrže mají vzniknout na Zlínsku a Královehradecku.