Čip není prozatím i vzhledem k absenci dalšího vybavení a využití, nepostradatelnou nutností. Ale například odemykání počítače několikrát za den jen pohybem ruky je velmi praktické a šetří čas.
Jeho majitelé se také neobávají nějakého zneužití. Čip totiž nedokáže sám o sobě ovládat svého majitele nebo odesílat informace třetí straně..
Elektronická součástka disponuje pamětí kolem 900 bajtů. Paměť je možné až sto tisíckrát přepsat a životnost celého zařízení se odhaduje na deset let. Je ale pravděpodobné, že před uplynutím životnosti bude čipy možné vyměnit za šikovnější nástupce.
Jak to začalo?
Prvním očipovaným Čechem byl v roce 2016 Jan Hubík, který nastoupil do Paralelní Polis jako stážista. Paralelní Polis je Pražský institut kryptoanarchie pojmenovaný po konceptu chartisty, myslitele a kybernetika Václava Bendy (1946 – 1999).
Institut provozuje v Holešovicích i kavárnu Bitcoin Coffee přijímající k platbě jen alternativní měnu bitcoin. Institut založila umělecká skupina Ztohoven v roce 2014, která kromě propagace alternativní měny provozuje v institutu coworkingové centrum nebo 3D tiskovou dílnu.
A právě Paralelní Polis je místem, kde došlo k očipování prvních dobrovolníků v Česku. Hubíkův zájem o vyzkoušení technologie zabudované přímo v těle totiž vzbudil pozornost a zájem dalších lidí. Čip se zavádí pomocí jehly, která ho vpraví pod kůži mezi ukazováček a palcem na ruce.
Vždy po ruce
Toto umístění je výhodné k omezení zdravotních rizik, protože v této části ruky se nachází oblast s řídkým nervovým zakončením a dostatek volné kůže, pod kterou se čip schová. Po zavedení se nedoporučuje s čipem nijak hýbat.
Musí se totiž obalit tkání a zafixovat na místě, aby nedošlo k poškození a komplikacím kvůli jeho nechtěným putováním. Umístění na ruce je výhodné také vzhledem k jeho použití. NFC technologie se používá k bezkontaktnímu placení kartami a v tom ho Hubíkův čip nahradí.
V Paralelní Polis je totiž možné platit pouze bitcoiny a takový účet má na čipu nahraný. Dále ho využívá pro odemykání dveří a počítače. Aby bylo těchto funkcí bylo možné využít, vytvořil si sám modul a zámek.
Údaje o výrobě sdílí a ostatní si tak na základě toho, mohou další čipoví nadšenci vyrobit vlastní zařízení.
Komunikace na blízko
Pod kůži se vpravuje NFC (Near Field Communication) čip „zabalený“ ve skleněné 12×2 milimetry velké kapsli (větší zrno rýže). Sklo nijak nereaguje s okolím a uživatelé přes jeho křehkost neuvádí, že by docházelo k poškození kapsle.
Technologie NFC je elektromagnetická bezdrátová technologie sloužící ke komunikaci mezi dvěma zařízeními. Komunikace může probíhat jen na velmi krátkou vzdálenost do 4 centimetrů. Ke komunikaci používá elektromagnetickou indukci masivně rozšířenou díky smartphonům a bezkontaktním platebním kartám. Díky oboustranné komunikaci mohou obě zařízení odesílat i přijímat informace.
Do práce!
Belgická firma NewFusion, která se zabývá digitálním marketingem a technologiemi očipovala 150 zaměstnanců, kteří s tím dobrovolně souhlasili. Podobně jako čeští uživatelé čip využívají místo firemních identifikačních karet.
Mávnutím ruky tak dochází k otevírání dveří, přihlášení ke kopírce a sledování docházky.
Podobně jsou na tom od letošního léta zaměstnanci americké společnosti Three Square Market. Jakékoli úkony spojené s elektromagnetickou bezdrátovou technologií včetně platby ve firemní kantýně zaměstnanci provádí díky implantovanému čipu. Kdo se nechtěl stát firemním kyborgem, dostal čip zabudovaný do prstenu.