Věděli jste, že název tržnice Sa Pa je též názvem hlavního provinčního města Lao Cai v severozápadním Vietnamu?
Město je styčným obchodním bodem v severozápadním Vietnamu s překrásnou scénickou krajinou. Místní trhy hrají svými barvami a vůněmi na všechny smysly. Jedná se oo jedno z nejoblíbenějších turistických destinací ve Vietnamu.
Stejně tak i do malé Hanoje – obchodního centra „TTTM SAPA“ v Pražské části Libuš si můžete uspořádat výlet s průvodcem.
Víte, že ve Vietnamu je bězné smlouvat?
A když tam budete, nenechte se nachytat. I v malé Hanoji můžete o cenách na většině míst smlouvat. Dalo by se říci, že smlouvání je ve Vietnamu národní sport. Konečnou cenu produktu/služby můžete usmlouvat až na polovinu první řečené ceny.
Víte, že Vietnamci ve své vlasti neslaví narozeniny ani jmeniny?
Naopak se slaví dny úmrtí blízkých předků a rodinných příslušníků. A jedinou oslavou pro každé vietnamské dítě je oslava dovršení prvního měsíce. Tato tradice se udžela až do současnosti a při její příležitosti se konají okázalé hostiny.
A jak je to s narozeninami? Den, který je zároveň pro každého Vietnamce dnem narozenin, se jmenuje Tet – oslava Nového lunárního roku.
V den nového lunárního roku (přelom ledna a února) si všichni přičítají jeden rok života navíc, bez ohledu na to, jaké je jejich skutečné datum narození. Tyto „narozeniny“ se ovšem nijak neslaví.
Proč se „všichni“ vietnamci jmenují Nguyen?
V historii Vietnamu bylo mnoho událostí, které dalo za vznik tomuto hojně používanému jménu. Vládnou dynastie ve Vietnamu přinutili některé poražené dynastie, aby se přejmenovaly na Ngueyn a staly se tak jejich poddanými.
Další vládnoucí dynastie, které byly časem svrhnuty se povětšinou také přejmenovaly na Nguyen aby se vyhnuly pronásledování od aktuálně vládnoucí dynastie. A když se konečně k moci dostala dynastie Nguyen, přidělovala své jméno pro změnu jako výsadu. Proto je mezi Vietnamci tolik Nguyenů.
Jak se Vietnamci stravují? Jedí opravdu jenom rýži?
Naopak. Vietnamci milují rodinné oslavy a hostiny. Stolování je možná nejpevnější součástí jejich kultury. Kupříkladu v rámci oslavy Nového roku se na stole objeví oblíbený pokrm bánh chưng (hranatý a zelený rýžový koláč na fotce výše), barevná lepkavá rýže xôi, obvykle ani vařené kuře nebo smažené jarní závitky, popř.
můžeme najít i opravdové lahůdky – třeba jesetera ve sladké omáčce nebo slepičí pařáty. Schválně si zkuste se svými sousedy Vietnamci o Vánocích podělit o cukroví, uvidíte jaké pochoutky dostanete na oplátku. Tyhle výměny Vietnamci doslova milují.
Slaví taky Vánoce?
Samozřejmě ne každá rodina slaví Nový rok v úplně klasické „české“ atmosféře. Většina „večerkářů“ v Praze má své obchody otevřené do 01:00-02:00 ráno. Je to pro ně významná příležitost si vydělat, jelikož je v raních hodinách zvýšená poptávka po alkoholu.
Takže po novoroční večeři s rodinou jdou zase hned do práce a neslaví tolik jako my.
Pokud Vás výše uvedené zaujalo a také byste rádi osobně okusili něco ze života Vietnamské komunity a rádi tak poznali, jací Vietnamci doopravdy jsou, doporučujeme Vám informovat se na webu https://sapatrip.cz/ Jedná se o komunitu, která se maximálně lidským způsobem snaží přiblížit dvě zdánlivě nesourodé kultury netradičním způsobem.
Proto neváhejte a rezervujte si svou tour ještě dnes.