Rok 2016 byl v Evropě vyhlášen rokem Hieronyma Bosche na počest jednoho z nejzáhadnějších malířů v dějinách západního umění. Hieronymus Bosch opustil tento svět před 500 lety v srpnu 1516. Za tímto účelem byly v rodném městě umělce Herotegenboschi (Nizozemsko), v Madridu, Benátkách a jiných Evropských městech pořádány velkorysé výstavy s jeho obrazy a s díly jiných moderních umělců, inspirovaných neodhalenými symboly a záhadami výtvarných děl významných umělců severní renesance.
Multimediální výstava „Bosch. Oživené vidění“ byla s velkým úspěchem uspořádána v Berlíně mezi lety 2016 a 2017. Nyní tato multimediální výstava k vidění v Praze.
„Profesor nočních můr“
„Obdivuhodné a zvláštní fantazie … spíš nepříjemné než strašlivé,“ takhle Boschový kresby posuzoval jiný Holanďan Karel van Mandel, jenž byl současníkem umělce a autorem „Knihy o malířích“.
Podivné, nepochopitelné, děsivé – s těmito přívlastky se nejčastěji setkáte při popisování výtvarných děl Bosche. Všechny pověry a obavy, které trápily středověké lidi, byly vyjádřeny v jeho dílech. Ne bezdůvodně se obraz „Zahrada pozemských rozkoší“, znázorňující lidskou rasu uvězněnou v pasti hříchu a sání v duchu věku, stal symbolem středověku.
Neobvyklé dědictví
Boschovi se připisuje asi 30 uměleckých děl, ale pouze sedm z nich je jím skutečně podepsaných. Žádnému ze svých obrazů neudělil Bosch název. Všechny názvy obrazů byly později přiděleny badateli jeho děl.
Ještě méně je známo o jeho životě – pocházel z malířské rodiny, výhodně se oženil, neměl žádné dětí, byl členem náboženského bratrství Panny Marie.
Kdo je vlastně Hieronymus Bosch? Někteří ho nazývají surrealistou a také „Čestným profesorem nočních můr“. Jiní tvrdí, že v jeho dílech jsou zašifrovány záhady alchymistů, astrologů a čarodějů té doby. Třetí považují umělce za heretika, přívržence zakázaných sekt, i když je dobře známo, že Bosch byl velmi nábožensky založeným člověkem.
Co nabízí Praha?
V prostorách výstavy „Bosch. Oživené vidění“ se pořadatelé snažili shromáždit veškeré existující informace o Boschové životě a jeho dílech, včetně nejfantastičtějších verzí. Multimediální část je opravdovým karnevalem příšerných a zároveň atraktivních postav malíře.
Můžeme donekonečna pozorovat ten fantasmagorický svět slizkých plazů, břichatých příšer, ryb s lidskýma nohama, lidí se sudy místo břicha a stvoření ve tvaru pavouků.