Domů     .Top
Smečka psů hyenových se rozrostla o jedenácterčata v Safari Parku Dvůr Králové

Skupina psů hyenových (Lycaon pictus) sestavená před rokem a půl se ve dvorském safari parku znovu rozrostla. Samice Fiona se stala podruhé matkou a před dvěma týdny porodila jedenáct štěňat.

Safari Park Dvůr Králové je jediným chovatelem tohoto druhu v České republice i na Slovensku. Díky novým přírůstků se stará celkem o 21 psů hyenových.

Foto: Simona Jiřičková, Lukáš Pavlačík – Safari Park Dvůr Králové

Chov těchto kriticky ohrožených šelem nebývá jednoduchý, přesto se v Safari Parku Dvůr Králové podařilo včetně loňského vrhu odchovat přes 140 mláďat. „Fiona byla v roli matky skvělá už minulý rok a po zkušenostech s loňskými sedmerčaty hravě zvládá i těch letošních jedenáct. Se štěňaty tráví téměř všechen čas,“ popisuje kurátorka šelem Gabriela Linhart.

První dva týdny po porodu byl samici ponechán absolutní klid. Teprve poté mohly ošetřovatelky provést první preventivní prohlídku, během které zjistily zdravotní stav a pohlaví mláďat. „Máme sedm samiček a čtyři samečky.

Součástí prohlídky bylo také první odčervení. Přítomnost parazitů, zejména škrkavek, je totiž jedním z častých důvodů předčasného úmrtí mláďat, a to jak při chovu v zajetí, tak ve volné přírodě,“ říká kurátorka.

Psi hyenoví vytvářejí ve volné přírodě početné smečky a do péče o mláďata se zapojují zpravidla všichni její členové. „Stejně je tomu i v našem případě. Smečku momentálně tvoří dvě loňská štěňata a dva dospělí samci.

Letošní štěňata jsou zatím ukrytá v boudě, za několik týdnů však začnou postupně vylézat ven, zkoumat okolí a začleňovat se do skupiny,“ doplňuje Gabriela Linhart. Smečka se štěňaty je nyní umístěna v chovném centru v areálu safari, kde je budou moct návštěvníci vidět až během hlavní sezony.

Navštívit však mohou skupinu loňských mláďat. Pětice samiček se nachází v pavilonu šelem v pěší částí safari parku.

Foto: saveafricananimals.org

Návrat do přirozeného prostředí

Safari Park Dvůr Králové se snaží psy hyenové nejen odchovávat, ale pomáhá jejich přežití i v divočině. V národním parku Mkomazi, který je jedním z mála míst jejich výskytu v Tanzanii, safari park podporuje záchrannou stanici, z níž jsou odchovaní psi vypouštěni do volné přírody. Stanici poskytuje především veterinární materiál potřebný pro jejich očkování.

Africké savany 

Psi hyenoví patří mezi africké šelmy ohrožené vyhubením. Dříve se zřejmě vyskytovali v suchých oblastech celé subsaharské Afriky, dnes je však počet volně žijících jedinců odhadován na pouhých 3000 – 6000. V mnoha afrických zemích už zcela vyhynuli.

Největší hrozby spočívají v nákaze tzv. psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, v nelegálním lovu a také ve zmenšování jejich loveckých teritorií. Psi hyenoví žijí nomádským způsobem života a za potravou urazí za den i desítky kilometrů, mnozí z nich tak skončí i pod koly aut.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz