Příští miniaturní družice ESA bude první, která bude mít schopnost měnit svoji oběžnou dráhu. Díky kompaktní trysce připomínající butanový cigaretový zapalovač, bude satelit o velikosti krabice snídaňových lupínků schopen létat kolem své sesterské družice a testovat rádiovou komunikaci..
GomX-4B je vyrobený ze šesti standardních jednotek CubeSat (každá má rozměr 10 krát 10 krát 10 cm). Vypuštěný bude společně s družicí GomX-4A z Číny dne 2. února 2018.
Protože jsou rychlejší a levnější na výrobu než tradiční satelity, začíná ESA využívat CubeSaty pro testování nových technologií ve vesmíru.
Hlavním cílem nadcházející mise bude otestování rádiového spojení na různé vzdálenosti, předávání dat z jedné družice na druhou a jejich následné odvysílání na Zemi. GomX-4A od dánského Ministerstva obrany zůstane na své pozici, zatímco GomX-4B od ESA se vzdálí až na 4500 km.
Trysky dodané švédskou firmou NanoSpace budou schopné zajistit změnu rychlosti o 15 m/s. Jde zhruba o stejnou rychlost, jakou má nakopnutý balón.
„Máme dvě tlakové nádoby s pracovní látkou, které jsou propojené se dvěma páry trysek,“ vysvětluje ředitel NanoSpace Tor-Arne Grönland. „Palivo je skladováno pod tlakem, následně je uvolňováno skrze malou výstupní trysku.
I když jde pouze o stlačený plyn, dosahujeme významné změny rychlosti díky použití butanu. Ten se totiž na výstupu z trysky proměňuje v plyn.“.
Tor-Arne Grönland vypočítává i další výhody: „Díky skladování v kapalné podobě, podobně jako u zapalovače, nám dovoluje naložit do malého disponibilního prostoru maximální možné množství molekul. Butan je totiž v kapalné podobě zhruba tisíckrát hustší, než v podobě plynné.“.
Každá tryska má přitom tah jen 1 mN, což odpovídá zhruba tlaku, jaký cítíte, když máte na dlani položené pírko. Ovšem ve stavu beztíže je to dost významná síla, aby postupně s 8 kg těžkou družicí pohnula.
Trysky budou typicky zapínané v párech, ovšem mohou pracovat i samostatně. A to od několika minut až po jednu hodinu.