Nové, dosud v žádném jiném organizmu nepopsané uspořádání molekul zachycujících světlo, nalezli čeští vědci v bakterii žijící v jezerech pouště Gobi. Funguje podobně, jako trychtýř pro plnění lahví, a v zachycování energie je velmi efektivní..
Foto: Bakterie z rodu Gemmatimonadetes
V roce 2014 byl objeven ve sladkovodních jezer pouště Gobi, nový zástupce skupiny bakterií nazvaný Gemmatimonas phototropica. Protože žádný z jeho blízkých příbuzných fotosyntetizovat neumí, a proto vědci z celého světa byli zvědaví, jakým způsobem to vlastně provádí.
Odpověď na tuto otázku přinesl český tým vědců z Biologického centra (Algatech) a Jihočeské univerzity. Zjistili, že molekuly zachycující světlo jsou sestaveny do dvou kruhů, v jejichž společném středu leží vlastní “reakční centrum” zpracovávající světelnou energii.
Elegantní řešení
Toto jedinečné uspořádání ve dvou kruzích nebylo dosud nalezeno u žádných jiných fotosyntetizujících organizmů. Je nejen velmi elegantní, ale také efektivní pro zachycování a následné zpracování sluneční energie.
Ta zde “teče” od obvodu do středu struktury, kde je pak dále zpracovávána – podobně, jako když trychtýřem naléváme kapalinu do úzké lahve.
Kouzla s DNA
Předpokládá se, že geny pro fotosyntézu získala tato bakterie kdysi v minulosti od nějakého jiného fotosyntetizujícího organizmu či nepříbuzné bakterie. Uspořádala si je však svým vlastním způsobem, který nejen podtrhuje její jedinečnost, ale také naznačuje, že život na této planetě je velmi tvárný, a mnohé záhady ještě čekají na rozřešení.