Nejnovější analýza kvality vody v pražských potocích přinesla dobrou zprávu. Tyto vodní toky protékající hlavním městem nejsou znečištěné těžkými kovy. Zprávu poté potvrdil také výzkum směsných vzorků ryb ze zkoumaných oblastí..
Experti z organizace Arnika odebrali vzorky ze Štěrboholského potoka a bezejmenné vodní plochy poblíž malešické spalovny komunálního odpadu, dále pak z Mratínského (Červenomlýnského) potoka v okolí ďáblické skládky odpadů a nakonec z Nebušického potoka.
Poslední vzorek pocházel z oblasti nevýznamného zdroje znečištění a sloužil pro srovnání. Odborníci pak měřili koncentraci sedmi těžkých kovů – rtuti, olova, kadmia, mědi, chromu, zinku a arsenu.
Naměřené hodnoty těžkých kovů se u sledovaných lokalit mezi sebou lišily jen nepatrně. Nejvyšší koncentrace většiny látek (mědi, olova, zinku, rtuti a kadmia) byly zaznamenány v sedimentu Mratínského potoka poblíž největší pražské skládky komunálních odpadů.
Nejvíce chromu odborníci zjistili v sedimentu Štěrboholského potoka, nejvyšší hladinu arsenu pak v Nebušickém potoce. Je třeba dodat, že arsen se ve vyšších koncentracích vyskytuje v geologickém podloží celé České republiky.
Překvapivě nízké hodnoty ve srovnání s ostatními lokalitami byly zjištěny na obou místech blízko spalovny komunálního odpadu v Malešicích.