Nocebo efekt je lékaři označován za zlé dvojče placebo efektu. Ten se popisuje jako stav, kdy pacienti vykazují zlepšení stavu pod vlivem sugesce. Ve skutečnosti jim nebyla podaná žádná účinná látka. A stejně to dle odborníků funguje opačně..
Zhoršení stavu pacientů nastane vlivem sugesce, tedy bez zjevných vnějších příčin například po přečtení příbalového letáku, prostudování informovaného souhlasu či po vyhledání diagnózy na internetu. Podle odborníků si lidé mohou chorobu dokonce sami přivodit.
K náhlému zhoršení zdravotního stavu či komplikacím může dojít také po necitlivém sdělení diagnózy nebo odhalení budoucího scénáře vývoje nemoci nebo následků po vážném úrazu.
Budu škodit
Slovo nocebo pochází z latiny a ve volném překladu znamená „Uškodím.“ V roce 1961 tento pojem v medicíně zavedl Walter Kennedy pro odlišení vedlejších účinků způsobených léčebnou látkou a subjektivní reakcí pacienta.
Výzkum nocebo efektu stále probíhá a neexistuje tolik studií jako pro placebo efekt. Lékaři se ale učí s tímto efektem pracovat a počítat s ním ve své praxi jako s placebo efektem. Například při zavádění nových léčiv se dnes používá ochrana před placebo i nocebo efektem.
Pacient, ale ani lékař, který látku pacientovi podává, nevědí jestli se jedná o účinnou látku.
Mnozí lékaři také považují varování na krabičkách cigaret za produktivní. U hodně sugestivních jedinců a u těch se sklony k hypochondrii může mít toto sdělení vážné dopady.