Mezinárodní tým vědců z přírodopisného muzea v Oxfordu, při výzkumu zkamenělé pryskyřice objevil několik druhů prehistorických klíšťat. Bude možné napodobit scénář z Jurského parku a získat DNA dinosaurů?.
Zdroj: The Guardian via youtube
V jantaru pocházejícím z Myanmaru paleontologové objevili dinosauří pero a několik prehistorických brouků. Stáří se odhaduje na 99 miliónů let. V jantaru bylo ukryto také několik druhů klíšťat, která vyhynula před milióny let, zvířecí tkáň a pozůstatky dinosauřího hnízda.
Vedoucí týmu španělský paleontolog Ricardo Pérez-de la Fuente uvedl, že se jedná s jistotou o dinosauří krev. Z doby ze které nález pochází totiž ještě ptáci nežili a tak pero může pocházet pouze z opeřeného dinosaura.
Nově nalezený druh klíštěte dostal pojmenování Deinocroton draculi tedy ve volném překladu Drákulovo děsivé klíště. Přesto, že vědci objevili buňky dinosauří krve, jejich podrobná analýza nebude možná.
Zachované buňky jsou na další výzkumy příliš křehké a není tedy možné extrahovat DNA. Protentokrát tedy reálný Jurský park nebude možné vybudovat.