Na Novém Zélandu našli odborníci fosílii prehistorického tučňáka, který zde žil zhruba před 50 až šedesáti miliony let. Tento „drobeček“ měřil kolem 1,77 metrů a vážil bezmála metrák.
Jedná se o druhého nejstaršího tučňáka, které se kdy podařilo najít. Byl pojmenován podle bájného stvoření z maorského folklóru a maorského výrazu pro ptáka, Kumimanu biceae. Jen pro zajímavost, ten nejstarší byl nalezen také na Novém Zélandu, kde žil před 61 miliony let.
Pokud se podíváme blíže na současný objev, tak fosílie odhalují, že pták měl delší zobák, než jeho příbuzní. Zároveň měl ohromnou sílu a podle předpokladu byl dokonce silnější než člověk.
Další zajímavostí je, že právě u těchto prehistorických tučňáků se začaly vyvíjet klasické rysy, jako jsou křídla v podobě ploutví a vzpřímený postoj. Jediné, v čem se lišili, bylo jejich hnědé zabarvení.
Navíc tento druh žil v subtropickém podnebí. Podobně byl na tom tučňák galapážský. Také jeho fosílie ukázaly, že jeho předci žili v teplých mořích a nikoliv v chladném podnebí, jako je tomu u dnešních druhů.