Domů     .Top
Krušnohoří v UNESCO?
Klára Červinková 11.12.2017

Společná žádost o zápis Hornického regionu Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO chystají regiony řadu let. Saská strana na projektu pracuje už od roku 1998. Karlovarský a Ústecký kraj se přidal o deset let později..

Foto: Krušnohoří

Karlovarský kraj má tak druhou možnost mít zastoupenou svou lokalitu v seznamu kulturního dědictví. Vedle společného projektu Krušnohoří je žádost o zápis tzv. lázeňského trojúhelníku (Mariánské Lázně, Karlovy Vary  a Františkovy Lázně).

Krušnohoří je unikátní zejména díky pozůstatkům hornické činnosti. V regionech jsou zastoupena nejnovější důlní díla, ale také mohou turisté obdivovat středověké památky z této oblasti lidské činnosti.

V Ústeckém kraji jsou důlní města zastoupena například Horou Svaté Kateřiny, Krupkou, Cínovcem či Výsluním. Z Karlovarského kraje se představuje Boží Dar, Jáchymov, Ostrov.

I přes náročnou administraci a dodržování všech formalit se snaha vyplácí již teď. Díky propagaci a informování veřejnosti o tomto kroku a rozvoji oblastí, navštěvuje již nyní památky více turistů. Součástí schvalovacího procesu komise UNESCO jsou i šetření v místech, které usilují o zápis.

Foto: Důl Johannes – Infocentrum Boží Dar

Nominace Krušnohoří už jednou připravená byla a předpokládalo se její projednání na červencovém zasedání UNESCO v Istanbulu. Na doporučení poradní organizace ICOMOS (International Council on Monuments and Sites – Mezinárodní rada památek a sídel) však byla žádost před lety stažena.

Na německé straně totiž byly nesrovnalosti v administraci. Žádost tudíž potřebovala přepracovat a nyní se po podepsání znovu odešle. Začátkem příštího roku by měla doputovat do Centra světového dědictví. Závěr bude znám pravděpodobně v roce 2019.

Česko má na prestižním seznamu 12 památek. Nejblíže rozhodnutí o zápisu z českých památek má Žatec, jehož nominaci už téměř rok posuzují komisaři. Definitivní rozhodnutí o městě s bohatou chmelařskou historií by mělo padnout v létě 2018.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz