Kachna, krokodýl, labuť či tučňák. Každý z těchto živočichů vypadá úplně jinak, nicméně v dávných dobách po Zemi chodil tvor, který si z každého ze jmenovaných vzal něco.
Takový ptakopysk by mohl vyprávět. Když vědci poprvé spatřili jeho podobu, mysleli si, že se jedná o nejapný žert. Kachní zobák, chlupaté tělo a plochý ocas vskutku nebylo ničím, s čímž by se přírodovědci setkávali každý den.
I o tvoru s kachním zobákem, labutím krkem, krokodýlími zuby a ploutvemi tučňáka zprvu existovaly pochybnosti o jeho reálné existenci. Dosud neznámý živočich s velkými drápy žil v době před 75 miliony lety a dosahoval výšky kolem půl metru.
Podle spoluautora studie, paleontologa Paula Tafforeaua z evropského synchrotronového radiačního zařízení (ESRF) ve francouzském Grenoblu, mohlo zvíře díky tvaru snadno běhat a lovit potravu na pevné půdě i chytat ryby ve sladké vodě.
Živočich dostal jméno Halszkaraptor escuilliei podle polské paleontoložky Halszky Osmólské.
Tak jako se z dnešního pohledu zdá kuriózní tvorova vizáž, nádech neobvyklosti měly i souvislosti s jeho nálezem. Kompletní kostra byla propašována do Evropy v kusu pískovce. Jistý soukromý sběratel hodlal tímto způsobem mimořádnou fosilii zařadit do své vlastní kolekce.