Mezioborový tým specialistů z Oxfordu dokázal popsat, jakým způsobem řídi sokoli stěhovaví (Falco peregrinus) let během útoku na kořist. Je známo, že se ke své kořisti řítí rychlostí až 300 kilometrů v hodině, ale jak se vlastně orientují?.
Jejich strategii lze přirovnat k nejmodernějším řízeným raketám. Dříve odborníci mysleli, že se sokol řídí geometrickými pravidly, ale podle nového výzkumu je tomu jinak. A pokud je tomu skutečně tak, lze tuto strategii využít u bojových dronů, které mají za cíl ničit jiné létající drony.
Sokol totiž využívá navigační metodu. Dravec tak v zásadě nemusí znát informace o rychlosti ani o vzdálenosti cíle, ale stačí mu otáčející se výhled útočníka na cíl. Zejména u ptáků je tento způsob optimalizovaný na nižší rychlosti než u například u raket.
A díky tomu by šlo tuto metodu použít u dronů, protože ty dosahují podobné rychlosti. Že to opravdu myslím vážně, svědčí skutečnost, kdy za financováním stojí americké letectvo.
Autorem studie je zoolog Graham Taylor. Byla založena na využití GPS senzorů a videokamer. Z podrobné studie útoků sokolů na kořist vypozorovali vědci, že podobnost s řízenými raketami je velmi podobná.
V další fázi projektu je tak výzkum, jak tyto nové poznatky aplikovat na dron, jenž se bude stejně jako sokol, řídit zrakem a pronásledovat také nepřátelské drony. A to ať v okolí letišť, ve věznicích nebo jiných bezletových zónách.