Podle studie skupiny amerických odborníků se v následujících stech letech zvedne hladina světových oceánů o metr. Za dalších sto let to může být až 5 metrů. V důsledku klimatických změn, tak můžou Spojené státy přijít s prvním zvýšením až o 14 tisíc památek a archeologických nalezišť..
Ilustrační foto: Zaniklá vesnice Mušov – ostrůvek s kostelem sv. Linharta
Autoři studie uvedli, že zvýšení hladiny moří na atlantském pobřeží USA a v Mexickém zálivu, povede ke ztrátě podstatné části předkolumbovských i novodobých památek. „Pozůstatky lidské činnosti v této oblasti jsou staré tisíce let a my mnohé z nich ztratíme,“ oznámil americký archeolog David Anderson.
Vědci provedli analýzu v devíti státech na jihovýchodním pobřeží a zjistili, že v záplavové oblasti (inundaci) se nalézá jedno z deseti archeologických nalezišť. Do roku 2100 se celosvětově zvýší hladiny oceánů až o metr a o dalších sto let později to může být až o pět metrů.
Foto: Castillo de San Marcos
V ohrožení je také floridská pevnost Castillo de San Marcos, která je nejstarší pevností na území Spojených Států. S výstavbou se začalo v roce 1672, kdy oblast ještě patřila Španělsku. Budovu nechal postavit guvernér Francisco de la Guerra y de la Vega (1664 -1671) po ničivém útoku anglického privatýra Roberta Searlese.
Další ohrožené památky se nacházejí v Marylandu, Virginii, Severní Karolíně, Jižní Karolíně, Georgii, Alabamě, Mississippi a Louisianě.
Autoři podněcují k další odborné debatě a vypracování plánu na záchranu památek. Bude třeba vyhodnotit, které bude možné přemístit a další, které bude třeba alespoň řádně zdokumentovat pro další generace.