Hned tři nové viry objevil tým virologů z Biologického centra (BC) Akademie věd (AV) ČR uvnitř buněk houby Sodiomyces alkalinus. Nejenže se jedná o poměrně neobvyklou kombinaci virů, jde zároveň i o vůbec první viry nalezené ve vláknitých houbách rostoucích v extrémně zásaditém prostředí..
Od těch nejmenších bakterií až po největší savce – prakticky každý organismus na Zemi má svůj virus, a často nejenom jeden. S rozvojem nové generace sekvenování přicházíme na to, že viry, které dosud známe (přibližně 12 – 13 tisíc druhů) představují patrně daleko méně než onu pověstnou špičku ledovce.
Navíc většina z nich pochází z organismů, které žijí v podmínkách člověku připadajících jako “normální”. O virech organismů, které si libují v extrémním prostředí, toho víme velmi málo, a dosud u nich bylo objeveno jen několik desítek virů.
O další přírůstek do posledně zmiňované skupiny se postarali Lenka Hrabáková, Igor Koloniuk, Tatiana Sarkisová a Karel Petrzik z oddělení virologie Ústavu molekulární biologie rostlin BC AV ČR v Českých Budějovicích, kteří spolu s nizozemskými kolegy objevili tři nové RNA viry v nově popsané houbě Sodiomyces alkalinus.
Tato houba se na Zemi vyskytuje na silně zásaditých půdách (pH = 10-11) v okolí několika solných jezer v Asii a Africe. Infekce třemi stejnými viry ve vzorcích houby posbíraných v oblastech od sebe vzdálených téměř 3 000 kilometrů je velmi neobvyklá.
„Je pravděpodobné, že se tyto viry šíří společně už delší čas, i když nevíme, jakou evoluční výhodu svému hostiteli poskytují,“ říká virolog Karel Petrzik. Žádný negativní vliv na zdraví houby totiž zjištěn nebyl, přesto se všechny tři viry přenášejí spórami houby. Z hostitele však není jednoduché je eliminovat.