Domů     .Top
Brána nad Českým Švýcarskem
Martin Janda 24.11.2017

Když internetoví uživatelé z celého světa hlasovali v anketě švýcarské nadace New7Wonders o největších přírodních divech světa, dostal se do širšího výběru i jeden zástupce z České republiky. Nakonec se sice do finále nedostal, přesto se jedná o ojedinělý úkaz, který příroda vytvořila. Vždyť Pravčická brána je největší přirozenou skalní branou v Evropě..

Pravčická brána leží v národním parku České Švýcarsko v Jetřichovických skalách nad obcí Hřensko. Její rozměry jsou vskutku úctyhodné. Rozpětí oblouku u dna měří 26,5 m a výška otvoru dosahuje šestnácti metrů.

Šířka brány se pohybuje mezi sedmi až osmi metry, minimální tloušťka je 3 metry. Vrcholová plošina brány je 21 metrů nad jejím dnem. A dno Pravčické brány leží v nadmořské výšce 415 metrů.

Tolik základní údaje. Kdy a jak ovšem toto jedinečné přírodní dílo vzniklo?

V dobách, kdy planetu ještě plně ovládali veleještěři, se v budoucích severních Čechách objevily pískovcové skály. Pískovec nebývá bůhvíjak odolný, a tak se do skalisek zakousla eroze. Voda, vítr, slunce i růst rostlin způsobily, že se ve skále objevila trhlina.

Vznikl tak úzký skalní ostroh překrytý pevnější pískovcovou lavicí, pod kterou došlo k perforaci skály a k postupnému rozšíření vzniklého otvoru tak, až se vytvořil skalní most. A brána byla na světě.

Problémem je, že eroze se samozřejmě na skále podepisuje dodnes. Tento proces Pravčickou bránu sice vytvořil, ale také by ji mohl zničit. Erozi lze však zpomalit. V roce 1980 byla brána uzavřena a vyztužena pryskyřicí.

Od té doby je vstup na vrchol Pravčické brány sice zakázaný, ale to nic nemění na její velkoleposti.

Nejen Pravčická brána, ale celé České i Saské Švýcarsko rozhodně stojí za vidění. Při dobré viditelnosti lze z míst kolem brány spatřit čedičový vrchol Grosser Winterberg, stolové hory Kleiner a Grosser Zchirnstein, Děčínský Sněžník, Lilienstein a Königstein, dále vrchy Kaiserkrone či Zirkelstein.

Neodmyslitelně k Pravčické bráně patří výletní zámeček Sokolí hnízdo. Vybudován byl roku 1881 na místě srubu z dubové kůry, který kdysi sloužil i jako výčep. Původně bylo Sokolí hnízdo využíváno k ubytovávání významných hostů zdejšího rodu Clary-Aldringenů.

Dnes se v prvním patře nachází muzeum národního parku. V přízemí se dochovala stylová restaurace vyzdobená původními malbami. Občas se zde konají i výstavy.

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz