Když internetoví uživatelé z celého světa hlasovali v anketě švýcarské nadace New7Wonders o největších přírodních divech světa, dostal se do širšího výběru i jeden zástupce z České republiky. Nakonec se sice do finále nedostal, přesto se jedná o ojedinělý úkaz, který příroda vytvořila. Vždyť Pravčická brána je největší přirozenou skalní branou v Evropě..
Pravčická brána leží v národním parku České Švýcarsko v Jetřichovických skalách nad obcí Hřensko. Její rozměry jsou vskutku úctyhodné. Rozpětí oblouku u dna měří 26,5 m a výška otvoru dosahuje šestnácti metrů.
Šířka brány se pohybuje mezi sedmi až osmi metry, minimální tloušťka je 3 metry. Vrcholová plošina brány je 21 metrů nad jejím dnem. A dno Pravčické brány leží v nadmořské výšce 415 metrů.
Tolik základní údaje. Kdy a jak ovšem toto jedinečné přírodní dílo vzniklo?
V dobách, kdy planetu ještě plně ovládali veleještěři, se v budoucích severních Čechách objevily pískovcové skály. Pískovec nebývá bůhvíjak odolný, a tak se do skalisek zakousla eroze. Voda, vítr, slunce i růst rostlin způsobily, že se ve skále objevila trhlina.
Vznikl tak úzký skalní ostroh překrytý pevnější pískovcovou lavicí, pod kterou došlo k perforaci skály a k postupnému rozšíření vzniklého otvoru tak, až se vytvořil skalní most. A brána byla na světě.
Problémem je, že eroze se samozřejmě na skále podepisuje dodnes. Tento proces Pravčickou bránu sice vytvořil, ale také by ji mohl zničit. Erozi lze však zpomalit. V roce 1980 byla brána uzavřena a vyztužena pryskyřicí.
Od té doby je vstup na vrchol Pravčické brány sice zakázaný, ale to nic nemění na její velkoleposti.
Nejen Pravčická brána, ale celé České i Saské Švýcarsko rozhodně stojí za vidění. Při dobré viditelnosti lze z míst kolem brány spatřit čedičový vrchol Grosser Winterberg, stolové hory Kleiner a Grosser Zchirnstein, Děčínský Sněžník, Lilienstein a Königstein, dále vrchy Kaiserkrone či Zirkelstein.
Neodmyslitelně k Pravčické bráně patří výletní zámeček Sokolí hnízdo. Vybudován byl roku 1881 na místě srubu z dubové kůry, který kdysi sloužil i jako výčep. Původně bylo Sokolí hnízdo využíváno k ubytovávání významných hostů zdejšího rodu Clary-Aldringenů.
Dnes se v prvním patře nachází muzeum národního parku. V přízemí se dochovala stylová restaurace vyzdobená původními malbami. Občas se zde konají i výstavy.