Závody o to, kdo dostanete jako první astronauty na Rudou planetu, jsou v plném proudu. V roce 2024 by lidi na Mars chtěl poslat Elon Musk, šéf firmy SpaceX a o pár let později je tam plánuje dopravit i NASA, která začne se stavbou základny na Marsu v roce 2021. Kromě boje s konkurencí, která také chystá vesmírné výpravy, se budou ale potýkat i s fyzikálními zákony, které mohou cestování na Mars úplně znemožnit..
Uznávaný fyzik Stephen Hawking letos prohlásil, že lidstvo by mělo opustit modrou planetu do 100 let, aby se vyhnulo přelidnění a následkům klimatických změn. SpaceX i NASA se mu snaží splnit přání. Společnost Elona Muska, která mnoha národním kosmickým programům vytřela zrak, když se jí podařilo sestrojit znovu použitelnou raketu (Falcon 9), se chystá vyslat v roce 2022 k Rudé planetě raketoplán BFR.
SpaceX chce kolem r. 2060 mít na Marsu milion lidí
Půjde o let bez lidské posádky, ale už o dva roky později ve 40 kabinách BFR má cestovat kolem 100 lidí s cílovou stanicí Mars. Poletí dvě kosmické lodě, takže se jich tam v roce 2024 dostane přes 200. Musk si přeje, aby cesty lidí na Mars poté pokračovaly a kolem roku 2060 na Rudé planetě žila lidská kolonie s milionem „marťanů“.
NASA pošle 6 astronautů na oběžnou dráhu Marsu v roce 2028
Za 2 roky by chtěla NASA ve spolupráci s firmou Lockheed Martin vyslat člověka na Měsíc a zpátky. To sice není žádná novinka, ale od roku 1972 se o to nikdo nepokusil. Pokud vše půjde jako po másle, v druhé dekádě 21. století vyšlou kosmonauty na roční misi v blízkosti Měsíce, kde budou trénovat práci v prostředí podobném hlubokému vesmíru.
Už v roce 2021 mají začít roboti se stavbou základny na Marsu, kam se první astronauti NASA podívají kolem roku 2033. I když na oběžnou dráhu Rudé planety se mají podle plánu dostat už během roku 2028.
Zvládne lidský mozek cestu na Rudou planetu?
Když pomineme všechny technologické problémy, které musí vědci před kolonizací Marsu vyřešit, stále přetrvají překážky, které klade při cestování vesmírem lidské tělo.
Při dlouhodobém opuštění gravitačního pole zeměkoule se totiž začíná měnit tvar našeho mozku. Změny se projevují u astronautů vyslaných na delší mise. Při vystavení vesmírné mikrogravitaci se objevuje zhoršení zraku nebo úbytek tekutiny, která mozek v lebce obklopuje. Přesné dopady těchto změn na lidi nejsou ještě zmapovány.