Vegetaci včetně stromů se daří ve městě lépe, než ve volné přírodě a na venkově. Tento možná překvapivý závěr vyplývá z německé studie, kterou prováděli vědci z Technické univerzity v Mnichově..
Výzkumníci provedli srovnání kolem 1500 stromů ve městech a ve volné přírodě na stejných druzích ale v odlišných prostředích. Nešlo jen o lokální Německou studii. Výzkum probíhal také v deseti světových metropolích.
Stromy, které výzkumníci zkoumali, se nacházely například v Paříži; v hlavním městě Chile, Santiagu; v druhém největším městě Jihoafrické republiky, v Kapském Městě a v pátém největším městě Japonska, v Sapporu.
Vědci vybrali zástupce typické pro dané podnebné pásmo a stejného stáří rostoucích jak uvnitř metropole, tak za hranicemi města.
A výsledek? Bujnější růst stromů ve městech je dán teplejším prostředím. Města jsou totiž ostrovy, kde panují oproti okolním oblastem odlišné klimatické podmínky. Díky infrastruktuře, asfaltovým chodníkům, tepelným rozvodů, automobilům a dalším vymoženostem naší civilizace, je teplota ve městech o 3 až 10 stupňů vyšší.
To zrychluje fotosyntézu, která zajišťuje látky pro růst. Vyšší teplota také prodlužuje vegetační období a stromy ve městech tak mohou růst po delší období. Stromy ve městech se ale díky zrychlenému růstu dožívají nižšího věku.
Vědci také ve studii uvedli, že obecně se růst stromů od šedesátých let zrychlil kvůli globálnímu oteplování.