Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že musí Polsko bezodkladně přestat s kácením v chráněném Bělověžském pralesu. Pokud tak neučiní, bude muset denně zaplatit pokutu ve výši 100 tisíc eur, což je v přepočtu kolem 2,5 milionu korun..
Varšava totiž odmítala příkaz unijního soudu a i nadále probíhalo hromadné kácení, a to přesto, že se jedná o poslední původní prales v Evropě, který je navíc součástí světového dědictví UNESCO. Nepomohly ani protesty ochránců přírody.
Soudní dvůr navíc nařídil Varšavě, aby nejpozději do patnácti dnů od doručení, informovala Evropskou komisu o přijatých opatřeních. Lesní hospodaření má být možné pouze v případě odůvodněných případů, které souvisejí například se zajištěním bezpečnosti veřejnosti.
Pokud ale bude kácení i přes zákaz pokračovat, může komise Polsku nařídit, aby zaplatio pokutu ve výši 100 tisíc eur denně, což není zrovna malá částka, ale vzhledem k ochraně pralesu, se jedná o jediný způsob, jak těžbě zabránit a zachránit přírodní bohatství.
To se ale samozřejmě nelíbí Polsku. To již koncem července prohlásilo, že nehodlá kácení zastavit. Podle ministra životního prostředí Jana Szyszka se totiž kácí pouze v zájmu ochrany lesa před lýkožroutem.
Naopak podle Evropské komise se jedná o porušování evropské normy na ochranu přírody. Ochránci přírody považují ochranu lesa před kůrovcem pouze za záminku ke zvýšení těžby dřeva pro komerční účely.
Vznikla dokonce petice, kterou podepsaly stovky tisíc Poláků.