Obnovitelná energie, toto spojení slyšíme čím dál víc. A aby toho nebylo málo, britská expedice plánuje dosáhnout jižního pólu díky těmto zdrojům. Osmitýdenní expedice, která bude měřit 966 kilometrů, začne ve středu..
Cílem je ukázat, že obnovitelná energie funguje také v extrémních podmínkách, a že tedy nic nebrání na její přechod od fosilních paliv. Expedice je v režii cestovatele Roberta Swana a jeho syna Barneyho.
V týmu se ale objeví rovněž průvodce Martin Barnett a dokumentarista Kyle O’Donoghue. Projekt je zvláštní zejména tím, že se tak stane vůbec poprvé v historii, kdy budou průzkumníci přežívat pouze za využití obnovitelných zdrojů.
Nutno podotknout, že pro Swana by to neměl být žádný problém. Je totiž prvním člověkem, který pěšky došel na oba póly Země.
A k čemu tedy budou obnovitelnou energii využívat? Zejména se bude jednat o vaření, topení, výrobu pitné vody, ale také k napájení elektroniky. V saních bude totiž zabudované zařízení pro rozpouštění ledu, poháněné výhradně solárními panely.
Za jejich výrobou stojí dokonce Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Díky tomu budou mít členové expedice k dispozici vodu na pití a vaření. Solární zařízení dodá také elektřinu pro baterie v komunikačním zařízení a v kamerách.
Naopak k vaření a ohřevu vody využijí pokročilé biopalivo, které je vyrobené z dřevěného odpadu.
To bylo zároveň otestováno při teplotách do minus 60 stupňů Celsia. Díky této expedici by Swan rád podpořil program obnovitelné energie a zároveň ochrany Antarktidy. Vždyť i o sám dokonce založil firmu 2041, která se věnuje právě ochraně tohoto území.