České domácnosti vydají 2/3 celkem spotřebované energie za vytápění. Zatímco dříve lidé hodně sázeli na topení plynem, dnes kvůli vlně zateplování v českých domovech stoupá výhodnost elektrokotlů a dokonce i mnohokrát proklínaných přímotopů. Podívali jsme se na případy, kdy se vyplatí elektrokotel a kdy plynový kotel.
V minulosti platilo, že kdo topí plynem, výrazně ušetří oproti domácnosti, která nemá plynovou přípojku a zvolila vytápění elektřinou. Jenže dříve se hodně stavěly domy s vysokými tepelnými ztrátami, klidně kolem 16 kW, pro které jsou plynové kotle ideální.
V dnešní době, kdy rostou jako houby po dešti nízkoenergetické a pasivní domy a tepelné ztráty budov se pohybují kolem 3 až 6 kW je situace trochu jiná. I když se rozhodnete srovnat ceny elektřiny a plynu, a zjistíte, že 1 kWh plynu podle ceníků dodavatelů koupíte laciněji než 1 kWh elektrické energie, příznivci plynu zase musí počítat s pravidelnými revizemi a údržbou kotle, za které zaplatí kolem 2000 tisíc ročně.
V případě elektrokotle i moderního kondenzačního kotle na plyn se může majitel spolehnout na nenáročný a bezobslužný provoz.
U elektřiny lze využít spínání odběru v levnějším nízkém tarifu, u plynu se dá zase ušetřit při vaření na plynovými sporácích. Ve prospěch elektrokotle mluví levnější pořizovací náklady, zatímco pro plyn levnější provozní náklady.
Jak se tedy rozhodnout? Vhodné bude znát tepelnou ztrátu vašeho domova. Tento údaj totiž v největší míře ovlivňuje výhodnost daného typu vytápění.
Jako příklad jsme vybrali průměrný český byt s plochou 87 m², který obývají 4 lidé ve střední klimatické oblasti, jež pokrývá většinu republiky. V prvním případě dosahuje tento domov tepelné ztráty (TZ) 4 kW, v druhém 10 kW.
Celkové roční náklady na vytápění včetně investic a údržby
Elektrokotel
• spotřeba při TZ 4 kW: 8 690 kWh, náklady: 38 913 Kč (z toho za vytápění: 10 350 Kč, za údržbu a investici: 7 900 Kč)
• spotřeba při TZ 10 kW: 19 130 kWh, náklady: 62 054 Kč (z toho za vytápění: 33 492 Kč, za údržbu a investici: 7 900 Kč)
Kondenzační plynový kotel
• spotřeba při TZ 4 kW: 8 581 kWh, náklady: 43 730 Kč (z toho za vytápění: 5 131 Kč, za údržbu a investici: 16 083 Kč)
• spotřeba při TZ 10 kW: 18 385 kWh, náklady: 55 203 Kč (z toho za vytápění: 16 604 Kč, za údržbu a investici: 16 083 Kč)
Číselné hodnoty pocházejí z kalkulačky TZB.info.
Z výsledků je patrné, že při rozhodování, jestli vsadit při vytápění na elektřinu nebo na plyn, není vhodné pouze porovnat cenu plynu a elektřiny podle aktuálních ceníků, ale vyplatí se také uvažovat nad výší počáteční investice při pořízení topné soustavy a souvisejícími náklady za údržbu.
Ať už se rozhodnete pořídit plynový kotel, nebo si budete chtít spíš vybrat vhodný elektrokotel.
, dejte si pozor na volbu správného výkonu kotle. Předimenzované kotle vám totiž místo úspor za energie přinesou jen zbytečné náklady za nadměrnou spotřebu paliva. Navíc se při častém spínání a vypínání předimenzovaného kotle zkracuje životnost zařízení.
Fotografie: fotobanka Pexels