Globální pandemie cukrovky možná není tak výrazná, ale to neznamená, že neexistuje. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace WHO diabetem 2. typu trpí téměř 400 milionů lidí po celém světě. A tento počet neustále roste..
Jen v České republice trpí cukrovkou 8 procent populace, přičemž další dvě až tři procenta o své nemoci nemá ponětí. Diabetes mellitus, chorobu, kterou znali již staří Egypťané, je vleklé metabolické onemocnění, při kterém organismus není schopen správně zpracovávat glukózu kvůli nedostatku inzulínu.
Tento hormon, který produkuje specifický druh buněk zvaný B-buňky, má za úkol snižovat hladinu cukru v krvi. V důsledku této poruchy se poté glukóza hromadí v mezibuněčném prostoru a projevuje se jako hyperglykémie.
Zároveň se přitom závažně mění metabolismus nejen sacharidů, ale i lipidů a proteinů.
Diabetický syndrom zpravidla doprovází nadměrná žízeň, únava a slabost nebo zhoršování zraku. Mezi další příznaky patří pocit brnění, píchání, svědění či pálení kůže, někdy zvracení a také bolesti břicha.
Stav pacienta se přitom podle druhu cukrovky může zhoršovat velmi pozvolna a nenápadně nebo naopak závratnou rychlostí. Ačkoliv se obecně diabetes považuje za chorobu především starších osob, běžně se vyskytuje i u mladých lidí a dokonce i u dětí.
Aby byla nemoc včas zachycena, není od věci při jakýchkoliv nezvyklých zdravotních obtížích navštívit svého praktického lékaře. Jakmile člověk začne rychle přibírat na váze, či naopak hubnout, má potřebu často močit, špatně se mu hojí rány či se občas cítí psychicky zmatený, někde v jeho těle se rozsvítilo červené výstražné světlo.
Praktický lékař poté posoudí příznaky a určí další postup léčby, respektive doporučí návštěvu u specialisty.
Ignorování příznaků cukrovky je velmi nebezpečné, vždyť může vést až ke kómatu. Léčba choroby má zamezit především tzv. pozdním komplikacím.
Jak s diabetem 2. typu bojovat? Léčba stojí především na třech pilířích, a to na lécích, dietě a fyzické aktivitě. V současné době již existuje řada léků, které výrazně zlepšují glykémii, a zároveň pomáhají snižovat hmotnost.
Diabetes 2. typu není v současnosti vyléčitelná nemoc, ale při správném životním stylu se s ní člověk může srovnat. Nelze však spoléhat jen na léky. Bez určitých změn v životním stylu se i tato choroba může proměnit v cestu do pekel.