Podle médií se na březích sibiřského jezera našlo více než 130 mrtvých tuleňů. Podle prokurátora specializovaného na ochranu životního prostředí, Alexeje Kalinina, uhynuli s největší pravděpodobností kvůli hladu.
Jedná se o nejhorší úhyn tuleňů bajkalských za posledních třicet let. Podle odborníků byla všechna uhynulá zvířata hladová. Vyplynulo to z rozboru žaludku, kdy se nich v době úmrtí, nenacházela žádná potrava.
Nedostatek potravy je způsobem nárůstem populace tohoto druhu. Úhyn tak zřejmě představuje ukázku tzv. přírodní regulace tulení populace.
To ale není jediná varianta. Důvodem by mohl být také úbytek ryb. Tuleni se neživí ohroženými omuly, ale menšími rybami. Specialisté chtějí v nejbližších dnech navíc provést komplexní analýzu potravinového řetězce tuleňů, a to včetně chemických a toxikologických testů.
V současnosti žije v oblasti kolem 100 tisíc jedinců a cílem je zabezpečit jejich ochranu, a aby nedošlo k dalším hromadným úhynům. Tuleň Bajkalský dosahuje průměrné váhy kolem devadesáti kilogramů a je velký kolem 1,3 metru.
Zároveň se tak jedná o vůbec nejmenšího tuleně na světě. Kromě toho je jediným sladkovodním ploutvonožcem. Pokud jej neohrozí nějaká nemoc, dožívá se věku 50 až 55 let, což je více, než u ostatních druhů.