V ZOO Dvůr Králové se osměluje novorozená samička nosorožce dvourohého (Diceros bicornis) ve venkovním výběhu každý den již od začátku října. Samozřejmě pod pečlivým dohledem své matky Etoshi, která se zde narodila v roce 2006..
Foto: Simona Jiřičková/ZOO Dvůr Králové
Samička se narodila 2.října a stala se tak 45. mládětem nosorožce dvourohého přivedeným na svět v zoo. Chovu nosorožců se věnují od 70. let a za tu dobu rozšířili řady kriticky ohroženého druhu o 45 kusů.
Do Afriky zoo v rámci svých ochranářských projektů převezla zatím osm nosorožců, a to do rezervací v Tanzanii a Keni. Tam se daří populaci ohrožených nosorožců dvourohých také navyšovat. V rezervaci se těm Dvorským narodila již tři mláďata! I díky tomu se zapsali jako nejúspěšnější chovatel na světě.
Foto: Simona Jiřičková/ZOO Dvůr Králové
Zoo se také podílí v boji proti pytláctví a ochraně chovanců přímo v zoo. Na jaře přistoupili k razantním bezpečnostním opatřením a zkrátili rohy některým nosorožců. „Rozhodnutí odstranit rohy našim nosorožcům nebylo jednoduché.
Riziko, kterému tato zvířata čelí nejen ve volné přírodě, ale už i v zoologických zahradách, je však příliš vysoké a bezpečnost zvířat je pro nás na prvním místě. Nosorožci bez rohu jsou bezesporu lepší variantou než nosorožci zabití,“ popisuje důvody k tomuto kroku ředitel zoo Přemysl Rabas. Reagovali tak na útoky ve francouzské Zoo Thoiry, kde pytláci usmrtili nosorožce kvůli rohovině.
Foto: Simona Jiřičková/ZOO Dvůr Králové
„Rohy jsou občas zvířatům zkracovány kvůli jejich bezpečnosti při transportech nebo z jiných zdravotních důvodů. Zákrok je pro zvíře zcela bezbolestný, rohy nosorožce jsou v podstatě něco jako slepené chlupy nebo nehty.
Mají i stejné složení. Navíc odstranění není nevratné, rohy zvířatům dorůstají,“ vysvětluje Přemysl Rabas.
Nosorožců dvourohých žilo na jih od Sahary v roce 1970 okolo 65 000 kusů. V důsledku nekontrolovaného lovu a zejména pytláctví však jejich stavy poklesly až na 2 300 jedinců v roce 1993. Po řadě ochranářských opatření se jejich počet ve volné přírodě vyšplhal přes pět tisíc, počet zvířat východního poddruhu je ale stále odhadován na pouhých 800.