Domů     .Top
Z dějin obyčejných věcí: Pouliční osvětlení
Martin Janda 24.10.2017

Město bez nočního pouličního osvětlení? V současnosti nemyslitelná záležitost. A přece byly doby, kdy neprostupnou tmu ve městech narušilo nanejvýš jen světlo svíčky.

Historie pouličního osvětlení je delší, než by se na první pohled mohlo zdát. Mezi prvními začali své ulice osvětlovat Syřané již kolem roku 450 před naším letopočtem, přičemž používali pochodně.

Římané k osvětlení ulic používali olejové lampy, staří Číňané pak pomocí bambusových trubek vedli k lampám zemní plyn. Ve španělské Córdobě se po dobytí Araby svítilo i na úsecích dlouhých několik kilometrů.

Problém, jak rozsvítit noční město, vrtal hlavou i francouzskému králi Jindřichu II. Ten v roce 1558 nechal po Paříži rozmístit 736 kotlů, ve kterých hořela pryskyřice. Stejná „technologie“ se o padesát let později objevila i v Praze.

Jejím iniciátorem byl císař Rudolf II. V roce 1623 začalo platit nařízení císaře Ferdinanda II., podle něhož měli mít pražští měšťané připraveny k osvětlení ulic smolné věnce, které ale měly být zapalovány jen v případě nebezpečí či živelné pohromy.

V 17. století se v západoevropských městech objevují již stabilní lampy s olejem. V Paříži se tak stalo v roce 1667, v Londýně o rok později, v Berlíně roku 1680. Praha se dočkala v roce 1723, kdy byla 121 olejovými lucernami osvětlena Královská cesta.

První novodobé plynové lampy se objevily na Westminsterském mostě v Londýně v roce 1813. Poté se rozšířily dál po Evropě. V Praze začaly svítit v roce 1847. První městské veřejné elektrické osvětlení rozzářilo v našich krajích jihočeská města Jindřichův Hradec a Písek, a to v roce 1887. Do Prahy dorazila elektřina o rok později.

V jednadvacátém století se kvůli posílení historické a romantické atmosféry Londýna či Prahy v ulicích znovu obnovuje plynové osvětlení.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz