Výzkumníci z Institutu zdraví na Washingtonské univerzitě zveřejnili globální studii o dopadu znečištění půdy, vody a ovzduší na lidské zdraví. Znečištění má za důsledek 9 milionů předčasných úmrtí. Způsobuje totiž vážné srdeční choroby, mrtvici a rakovinu plic..
Vyžádá si tedy více obětí, než války, choroby a kouření. Podle vědců je reálný počet obětí znečištění ještě mnohem větší. Globální průzkum zaměřený na tuto problematiku ještě nemá dokonalé nástroje analýzy, což může konečné číslo snižovat.
„Jde o mnohem víc než o ekologickou výzvu – je to hluboká a všudypřítomná hrozba, která ovlivňuje mnoho aspektů lidského zdraví a blahobytu,“ řekl Philip Landrigan, profesor z Lékařské univerzity Icahn na Mount Sinai, jeden z vedoucích studie.
Téměř 92 % úmrtí souvisejících se znečištěním pochází z chudých, rozvojových oblastí – Indie, Pákistán, Čína, Bangladéš, Severní Korea, Jižní Súdán a Madagaskar.
Vědci to spočítali vládám
Náklady na řešení následků znečištění jsou ohromné, kolem 6,2 % světové ekonomiky. Autoři studie tedy cílí na vlády, aby efektivně řešili tento problém. Výzkumníci uvádí, že jsou připraveni pomoci vedení daných států nabídnout strategie pro efektivní řešení.
Snížení znečištění ovzduší vyhlásila v dubnu Světová banka jako hlavní globální cíl a v prosinci se uskuteční první světová konference OSN na toto téma.
Analyzovaná data pocházela z roku 2015.