Ve starém korytě řeky Rýn u města Eppelsheim byly nalezeny zuby hominida. Objev se liší od všech dosavadních v Evropě, ale také Asii. Lze tak říct, že se spíše podobají ostatkům pralidí Ardi a Lucy, které byly nalezeny v Africe. Na druhou stranu zuby z Německa jsou o pět milionů let starší.
O objevu informovali němečtí vědci teprve nedávno, přestože samotný nález se datuje již do minulého roku. Není se ale čemu divit. Odborníci nechtěli nic uspěchat, a tak nejdříve provedli ověřování a srovnávání. Testy nakonec ukázaly, že se jedná o ostatky staré 9,7 milionů let.
Doposud byly jako předchůdci člověka považování druhy primátů ardipitéka a australopitéka. Ty se našly v Etiopii, a díky tomu se odhadovalo, že se vývoj lidí uskutečnil v Africe, odkud posléze migrovali dál.
Stáří Ardi bylo ale určeno na 4,4 a Lucy na téměř 3,2 milionů let. Ovšem zuby z bývalého řečiště Rýna vyvolává řadu otázek. Mají podobné znaky jako africké nálezy, ale jsou o čtyři až pět milionů let starší než africké fosilie.
Je jisté, že výzkumy budou trvat i nadále. A pokud bude nutné přepsat historii vzniku člověka, to ukáže teprve čas.
Ilustrační foto: lebka australopitéka