Experimentální vesmírná laboratoř Tchien-kung 1, která je zároveň vůbec první čínskou kosmickou stanicí, kterou se jim podařilo vynést na oběžnou dráhu, je od loňského roku bez kontroly a pomalu klesá k Zemi.
Původně se očekávalo, že se zbytky stanice na zemský povrch dostanou v průběhu letošního října až dubna 2018.
Velký časový rozsah byl uveden, protože nelze se stanicí manévrovat a nebylo tak prokazatelné, kdy vůbec vstoupí do atmosféry a kdy začne zpomalovat. V posledních týdnech ale začala její výška klesat rychleji.
Podle specialistů by se tak konec stanice dostat do zemské atmosféry na konci letošního roku, nejpozději začátkem toho příštího.
Většina stanice by ale měla shořet v atmosféře, nicméně lze předpokládat, že mohou zůstat některé kusy o hmotnosti až 100 kilogramů. Velkou neznámou ale zatím jsou místa, kam by trosky mohly dopadnout.
Místa dopadů může navíc také ovlivnit aktuální atmosférické podmínky. Nelze tak určit, zdali dopadne na některý z kontinentů, nebo do oceánu, či moře.
Pokud se v krátkosti vrátíme k samotné laboratoři Tchien-kung 1, tak je zapotřebí uvést, že tato stanice sloužila pro testovací účely a ověření technologií. Na oběžné dráze měla podle předpokladů vydržet po dobu dvou let. Nakonec ale i po více než čtyřech letech provozu byla stále funkční.