Američtí vědci ze Státní univerzity v Kansasu se zaměřili na výzkum aligátorů severoamerických (Alligator mississippiensis) žijících podél Atlantiku a v Mexickém zálivu. Konkrétně na překvapivou položku v jejich jídelníčku.
Zjistili totiž, že požírají malé druhy žraloků a trnuchy (druh paryby patřící k rejnokům)..
Vědci z Kansaské státní univerzity zkoumali aligátory téměř deset let a za tu dobu odchytli více než 500 jedlíků. Zejména se zaměřili na noční aktivitu a pozorování návyků při lovu. Plazům prozkoumali žaludky a určovali druhy jejich kořistí.
Běžně nacházeli drobné korýše, ryby a šneky. Překvapivým zjištěním byl nález tří druhů malých žraloků a jeden druh trnuchy, který se vyskytuje ve slaných vodách podél pobřeží.
Sladká nebo slaná?
V minulosti vědci zaznamenali případy požírání žraloků aligátory v oblasti Gruzie. Popsán byl také jeden případ, kdy skupina aligátorů napadla žraloka při krmení rybami. Vědci se domnívali, že na Americkém pobřeží si predátoři nekonkurují a už vůbec neměli doklady o tom, že by se požírali. Žraloci žijí v moři a aligátoři jsou sladkovodní živočichové.
Obsahy žaludků a následné sledování pohybu aligátorů pomocí vysílaček GPS odhalilo opak. Aligátoři rádi využijí každou příležitost, jak se nasytit. Zejména po vytrvalých deštích navštěvují mořské oblasti a hledají zde potravu.
Díky vodě z dešťů mají přísun sladké vody, která prodlouží možnost lovit na pobřeží.
Zda se jedná o zásadní změnu jejich jídelníčku to je nutné ještě dále zkoumat. Vědci se však domnívají, že aligátoři jsou vytlačování z mokřadů a ústí řek kvůli neustále se rozrůstajícím lidským obydlím.
To je tedy nutí se přizpůsobit a hledat si potravu i na dříve pro ně netypických lovištích.