Domů     .Top
B-21 Raider, víceúčelový výškový stealth bombardér
Marek Felt 11.10.2017

Minulý týden se objevily strohé informace o vyvíjeném americké bombardéru B-21 Raider. A tak posunem kupředu je alespoň koncepční fotografie, která poodhaluje, jak by mohl vypadat. Podle zákulisních informací by mohl Raider plnit také funkci výkonného datového a fúzního uzlu letectva.

Podle odborníků, kteří již měli možnosti vidět koncepční fotografii, podotýkají, že sice B-21 dostane ty nejmodernější možné technologické prvky, co se ale týká koncepce, zde se vývojáři moc nepředvedli.

Letoun tak vypadá jako z osmdesátých let minulého století, kdy se datuje například vznik dalšího stealth bombardéru B-2 Spirit, který vznikal v rámci programu ATB (Advanced Technology Bomber).

Původně měl tento stroj sloužit jako výškový bombardér, a jak je patrné, tak by B-21 mohla s výrazně jednoduchou odtokovou V hranou tento účel splnit. Navíc by se jednalo o menší a daleko levnější verzi, než měl být Spirit.

Pokud se podíváte na obrázek pozorněji, jsou zde patrné chybějící výstupní trysky motorů. To také souvisí s B-2 Spirit. A není tajemstvím, že se na amerických základnách nesmí fotit zadní část letadla s detaily právě výstupních trysek. Jejich řešení tak zůstává svým způsobem tajemstvím.

Podařilo se ale zjistit, že by měly být trysky u B-21 umístěny na horní části trupu a to kvůli potlačení infračervené stopy letounu. Stroj by měl létat hlavně ve vysokých výškách, až kolem 20 000 metrů a měl by mít úspornější motory a tím i menší nádrže, díky čemuž by se zredukovala hmotnost Raideru.

Vzhledem k vyšší letové hladině by mohla B-21 sloužit také jako komunikační uzel a datově propojit nejrůznější bezpilotní a pilotovaná letadla, včetně F-35 Lightning II. V zásadě by tam mohl tento stroj fungovat na podobném principu, jako americký letecký systém BCAN, který zajišťuje fúzi a přenos dat mezi nejrůznějšími datovými a komunikačními prostředky.

Tuto síť v současnosti vytvářejí drony EQ-4B a letouny Bombardier E-11A. Prostřednictvím BCAN mohou spolupracovat a předávat si data letouny různého stáří a typů.

Raider by měl mít k dispozici také řadu zbraní vzduch-země a je možné, že se zde objeví také střely vzduch-vzduch s dlouhým dosahem nebo laserové zbraně.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz