Ig Nobelova cena je americké, parodující ocenění udílené každý rok za podivné, směšné a bizarní vědecké objevy v deseti kategoriích. Komise udělující ceny je složená z vědců oceněných skutečnými Nobelovými cenami.
Slavnostní udílení probíhá na Harvardu v Sandersově divadle. Cena je vyhlašována na počest fiktivního bratra Alfréda Nobela – Ignáci Nobelovi..
I když mají „potupné nobelovky“ primárně pobavit, mohou poukázat i na to, že z podivného se může stát poučené. To dokázal Andre K. Geim, který v roce 2000 obdržel IG Nobelovu cenu za experiment s magnetickou levitací živé žáby.
O deset let později získal s kolegou Konstantinem Novoselovem seriózní Nobelovu cenu za fyziku za objevení grafenu. (Forma uhlíku strukturou podobná grafitu, ale tenká jen pouze jeden atom. Po karbynu nejpevnější známý materiál na světě. Využívá se například ve vývoji nanotechnologií.).
Podivné vědecké teorie byly poprvé oceněny v roce 1991. S oceňováním začal Marc Abrahams, editor a spoluzakladatel recesistického dvouměsíčníku Anály nepravděpodobného výzkumu (Annals of Improbable Research).
Šestkrát do roka vychází ve formátu vědeckého časopisu. Nalezneme v něm studie o výzkumech na podivná témata, články o absurdních či fiktivních experimentech, falešné inzeráty na neexistující lékařské produkty a také hodnocení kaváren ve vědeckých institucích.
Mezi IG nobelisty patří i české vědecké týmy. V roce 2014 získal IG Nobelu cenu tým Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, za výzkum toxoplazmózy probíhající už od roku 1993. Týmu se podařilo prokázat, že toxoplazmóza ovlivňuje chování a psychické projevy nakažených osob.
Příklady letošních oceněných výzkumů:
Tekutá kočka – výzkum fyzika Marca-Antoina Fardina, který studuje tok hmoty, tedy tekutin a polotuhých látek. Analyzoval způsob, jakým se pevné kočky dostanou do těch nejmenších nádob a krabic bez ohledu na tvar.
Dědečku, proč máš tak velké uši? – Britský vědec Jamese A. Heathcota zkoumal, jestli mužům s přibývajícím věkem rostou uši. Tento výzkum byl podložen sázkou, která vznikla v hospodě. Někteří konzumenti si totiž všimli, že spousta starých mužů má obrovské uši.
Hypotézu jestli uši ještě dál rostou, se podařilo potvrdit. Rychlost růstu je zhruba 0,22 milimetru ročně, a to po třicítém roce života.