Odborníkům z MIT se podařilo vyvinout novou metodu testování krve pomocí zvukových vln. Při tom se zaměřuje na exosomy, což jsou takové malé balíčky uvolňované buňkami, které plní úlohu informátorů.
Z exosomů lze totiž vyčíst informace o zdravotním stavu organismu. Výhodou oproti ultracentrifugace je, že nemůže při odebírání vzorků dojít k jejich poškození. A princip? Krev protéká malým kanálkem a je vystavena dvěma nakloněným akustickým převodníkům.
Přičemž se zvukové vlny převodníků setkávají a vytvářejí tak tlakové body, které mohou posléze být využity k přesměrování buněk do dalších kanálků podle jejich velikosti.
V další fázi se dostávají na řadu další zařízení. V prvním případě se jedná o funkci vytřídění buněk a krevních destiček, ve druhé zařízení má na starosti izolaci exosomů. Ty obsahují specifické molekuly, které jsou podpisem některých abnormalit.
Pokud dojde k oddělení od krve, lze provést biologickou analýzu a zjisti zajímavé informace. Díky tomu by tak mohli lékaři zavčasu zachytit například abnormálně probíhající těhotenství.