Investoři mají zcela jasno. Do bioplynek chtějí začít vyrábět biometan a vtlačovat jej do plynárenské sítě. Současné odpadní bioplynové stanice totiž vidí v prodeji biometanu novou možnost obchodu.
Počítá se s tím, že by o něj mohli mít zájem zejména dodavatelé pohonných hmot. Ti totiž do konce letošního roku musí snížit emise přepočtené na jednotku energie v prodávaných palivech o 3,5 procenta. Do roku 2020 dokonce o šest procent.
A právě biometan z odpadů zanechává daleko menší emisní stopu, než je tomu v případě konvenčních paliv a zemního plynu. Bylo by tak možné pohánět automobily jako stlačený plyn, jinak také jako bioCNG.
Není tak tajemstvím, že již několik společností se snaží do svých projektů zařadit výstavbu nových odpadních bioplynek, jako například Kompostárny Jarošovice nebo Plzeňská Bio Odpadová. Tyto a dalších šest firem, již na stavbu získaly investiční podporu ze Státního fondu životního prostředí.
Do čištění bioplynu se chce také zapojit skupina EFG, která je provozovatelem odpadové bioplynky v Rapotíně na Šumpersku.
Podle jejich slov by produkce biometanu byla ekonomicky zajímavější, nežli v případě výroby elektřiny. Provozovatel by tak nemusel řešit náklady na údržbu a provoz motoru, ve kterém se z bioplynu vyrábí elektřina.