Hlavním cílem teleskopu Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) je zjistit co nejvíce o tzv. temné energii. Zkoumáno bude tak zejména rozmístění plynného vodíku v hlubokém vesmíru.
Dalšími úkoly budou průzkum detekce gravitačních vln a analýza rychlých rádiových záblesků, které se označují jako Fast Radio Bursts (FRB), a jenž občas zasahují i naši planetu. Jak uvedl jeden z odborníků, měla by se měřit historie expanze vesmíru.
Výsledkem bude možnost porozumět záhadné temné energii, která tuto expanzi zrychluje. Projekt by tak mohl poodhalit tajemství, jak vesmír vůbec začal a co bylo před ním.
Teleskop CHIME se skládá ze čtyř stometrových polotrubkových konstrukcí, nemá žádné pohyblivé části a k pořizování snímků využívá pohybů Země. Navíc disponuje citlivými nástroji. Rádiové vlny jsou velmi slabé, a aby je bylo možné zachytit, musí teleskop mít nejmodernějších technologických prvků.
Podle dostupných informací dokáže poslat takové množství dat, jaké v daném okamžiku protéká všemi světovými mobilními sítěmi.
Kdo by ale čekal úžasné obrázky galaxií, bude zklamán. Naopak pro odborníky je důležitá informace, a tak barva světla vyzařovaného mapovanými vodíkovými strukturami se pro ně stane velmi důležitým podkladem pro výpočty, které souvisejí s vývojem vesmíru.