Ve středu začala již pátá mise OTV-5 (Orbital Test Vehicle 5) amerického bezpilotního vojenského raketoplánu X-37B. Jaké jsou cíle testu, to bohužel přesně nevíme, mělo se totiž jednat o utajenou misi.
Do jaké míry je ale „tajná“, když o startu ví celý svět, ponechám na každém z vás.
Zajímavostí ale je, že nosnou raketou bude poprvé Falcon 9 společnosti SpaceX. Ta odstartovala v odpoledních hodinách středoevropského času z floridské rampy LC-39A. Nákladem není nic jiného, nežli již zmíněný raketoplán X-37B amerického letectva (USAF).
X-37B měří na délku jen 8,8 metrů, na výšku 3 m a rozpětí křídel je 4,5 m. Spolu s hmotností menší než 5000 kilogramů se jedná vskutku o zajímavý projekt.
Pro X-37B je to již pátá mise na nízkou oběžnou dráhu LEO (Low Earth Orbit). V ostatních případech jej ale vynášela raketa Atlas V, která je dílem společnosti ULA (United Launch Alliance). Předchozí mise OTV-1 až 4 trvaly 224, 469, 674 a 717 dní.
A co tedy je s největší pravděpodobností cílem této „tajné“ mise? Účelem bylo zajistit a prokázat, že X-37B nevynést také na jiných raketách. Zároveň by tím USAF ušetřila náklady za starty raketoplánu. Podle SpaceX tak jeden start rakety Falcon 9 vyjde na 62 milionů dolarů.
Naopak podle ULA, která provozuje rakety Atlas V, vyjde takový start na 109 až 153 milionů dolarů pro komerční zákazníky, pro vojenského zákazníka je to z hlediska složitější přípravy o dalších 30 až 80 milionů více.
Raketoplán by měl během své páté mise tak vést blíže neupřesněné malé družice (cubesaty). Vypadá to, že by v rámci mise měly tak být opět vystaveny kosmickému prostředí nejrůznější materiály a elektronika.