Společnost Solkiss, jenž se v Asii výhradně specializuje v oblasti sektoru plovoucích solárních elektráren chce představit a uvést do provozu nový typ, takzvané rotující hladinové solární elektrárny. Rotace by podle odborníků měla snížit opotřebení a přehřívání a zároveň optimalizovat výkon hladinové instalace.
Tuto novinku chce Solkiss postavit na vodní nádrži v jihokorejském Deoku. Měla by se jednat nejen o jejich největší plovoucí solární elektrárnu, ale ta by měla během dne rotovat kolem své osy. K tomu jsou ale zapotřebí výkonné motory, podle provozovatele se ale taková investice vyplatí.
Panely by se měly poté pozvolna otáčet a díky tomu dojde ke zvýšení výkonu plovoucí solární farmy o 22 procent ve srovnání se suchozemskými. Zároveň dojde ke zvýšení výkonu i oproti standardním plovoucím, a to o plných 16 procent.
Pohyb solární elektrárny po hladině navíc bude schopen optimalizovat příjem slunečního záření, tak aby se pokaždé ocitla v těch nejvýhodnějších podmínkách. Výkon by měl dosahovat až 2,67 MW. Pokud se vše osvědčí, postaví společnost další dvě podobné projekty na vodní nádrži Myeoku.
Předpokladem tak jsou tři funkční rotující plovoucí solární elektrárny do konce letošního roku.
Prim stále hraje v této oblasti Indie, ale jak to vypadá, bude mít v brzké době silného konkurenta. Pokud se rotační technologie osvědčí, bude mít oproti indickým konkurentům náskok.