V jednom z minulých článků jsme vás informovali, že se blíží studie, která by měla zjistit, jak je na tom v současnosti populace candáta na Lipně. V minulosti se totiž nemohla žádná jiná česká nádrž pochlubit tak vysokou početností této ryby.
Každoročně se zde líhnou miliony candátu, první rok ale přežije necelých pět procent.
Studii v posledním srpnovém týdnu provedli odborníci z Biologického centra Akademie věd ČR, ve spolupráci s Jihočeským územním svazem Českého rybářského svazu. Ta navazuje na loňský průzkum, který ukázal povzbudivé výsledky.
Zvýšila se totiž potravní základna pro candáta, kterou tvoří zejména kaprovité a okounovité ryby.
Ochránit ryby měl kromě vyhlášení rozsáhlých chráněných rybích oblastí také zákaz lovu na nástražní rybku menší než 20 centimetrů, který platí od roku 2009. Od roku 2016 byl zmírněn na minimální délku nástražní rybky 15 cm a hned od začátku úlovky sportovních rybářů stouply.
Cílem průzkumu tak bylo zjistit, jak se zmírnění opatření projevilo na populaci candáta.
Dvacetičlenný tým odborníků prozkoumal celou plochu nádrže od přítoku až k hrázi za pomoci moderní techniky, a to včetně lovných sítí, echolotů a sonarů. Po důkladném zmapování a následných analýzách budou navržena doporučení pro obhospodařování lipenské nádrže.
Mezi to patří úprava pravidel rybolovu, návrhy vysazovaných ryb nebo výpočty očekávané produkce. Cílem je dosáhnout trvale udržitelného výnosu včetně trofejních úlovků a zároveň ekologicky vyváženého stavu v nádrži.