Podle výzkumu se výrazně zhoršila jakost podzemních vod oproti předchozím letům. Nadlimitní hodnoty některé ze sledovaných látek naměřili výzkumníci u 86,5 procenta sledovaných vrtů a pramenů.
Jednou z hlavních příčin je pěstování řepky a kukuřice. Používají se zde totiž takové druhy pesticidů, které do podzemních vod prosáknou snáz než ty, které se používají ve spojení s obilninami. Výsledky zveřejnila zpráva o stavu vodního hospodářství ČR v roce 2016. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v loňském roce sledovali celkem 675 vrtů a pramenů.
Při výzkumu zjišťovali přítomnost 249 znečišťujících látek. A výsledek? Oproti roku 2015 se zvedlo znečištění téměř o šest procent, což není zrovna dvakrát povzbudivá zpráva.
Zvýšení nenastalo pouze u mělkých vrtů, ale výrazněji se projevilo také u znečištění méně zasažených pramenů a hlubokých vrtů. Hluboké vrty jsou přitom proti znečištění výrazně odolnější a případná kontaminace se v nich projevuje se zpožděním oproti mělkým vrtům.
Na vině jsou zejména staré známé pesticidy. S nárůstem jejich používání v zemědělství roste riziko kontaminace právě podzemních vod. Ty se používají k ošetřování rostlin, které se přidávají do biopaliv.
Ačkoliv to vypadá, že jsou biopaliva šetrná k přírodě, nemusí tomu tak být ve skutečnosti. Daleko závažnější je fakt, že se situace nemění k lepšímu.